تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس شایع ترین اقدام زیبایی و بهترین درمان برای از بین بردن خطوط چین و چروک بعد از 25 سالگی است . بوتاکس از باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینوم به دست می آید. استفاده از این ماده باعث می شود که عضله منقبض نشود و فرد نتواند عضلات ناحیه پیشانی یا دور چشم خود را حرکت دهد.

تزریق بوتاکس

كاربرد بوتاكس

تزریق بوتاکس بیشتر در نواحی خطوط عرضی پیشانی و همچنین خط اخم و خطوط کنار چشم که به نام خطوط پنجه کلاغی یا  crow’s feet هستند ، اثر دارند. با تزریق صحیح در این نواحی می توان کناره های ابرو رو هم بالا برد و لیفت ابرو انجام داد. بوتاکس را با احتیاط می توان در زیر چشم تزریق کرد و گاهی بر روی بینی برای از بین بردن خطوط چین و چروک می توان استفاده نمود ؛ تزریق در پایین لب ها باعث بالا رفتن کناره های لب می شود و نیز تزریق زیر بینی باعث بالا آمدن نوک بینی خواهد شد.

قبل از روند تزریق

بیشتر افراد در طول تزریق بوتاکس ، دردی را احساس نمی کنند ؛ ولی برخی بیماران خواستار بی حس شدن پوست قبل از اجرای آن می باشند ؛ پزشک از یک یا چند روش مختلف برای بی حس کردن ناحیه درمان ؛ از قبیل بی حسی موضعی ، بی حسی با یخ یا با لرزش که در آن ماساژ برای تسکین درد بکار برده می شود ، استفاده می کند.

در طول روند تزریق

تزریق بوتاکس ، معمولاً در مطب پزشک انجام می شود ؛ پزشک از یک سوزن ریز برای تزریق مقادیر جزئی سم بوتولینوم در پوست و ماهیچه استفاده می کند ؛ تعداد تزریق های مورد نیاز ، به فاکتورهای متعددی ؛ از قبیل وسعت سطح ناحیه تحت درمان و غیره بستگی دارد.

نحوه تزریق بوتاکس

جلسه تزریق چند دقیقه بیشتر طول نخواهد کشید و با سر سوزن های نازک انجام می شود كه درد زیادی ندارد. البته می توان از پماد های بی حسی چند دقیقه قبل از تزریق بر روی پوست مالید و بعد از تزریق می توان از کمپرس سرد استفاده کرد.همچنین بعد از تزریق شست و شوی صورت و حمام کردن و نیز آرایش کردن مانع نیست.

بعد از روند تزریق

ناحیه درمان را تا 24 ساعت ، ماساژ یا مالش ندهید ؛ این به پیشگیری از پخش شدن سم به نواحی مختلف ، کمک می کند ؛ شما می توانید بلافاصله بعد از روند ، فعالیت های نرمال خود را از سر بگیرید.

چین و چروک های قابل درمان توسط تزریق بوتاکس ، عبارتند از :

 • خطوط اخم
 • خطوط پیشانی
 • خطوط عرضی واقع در پل بینی
 • خطوط پنجه کلاغی
 • فرورفتگی های چانه
 • لیفت ابرو
 • خطوط عمودی بین ابروها که شبیه به عدد 11 بنظر می رسند.

بوتاکس ، به شکلی موثر علائم پیری در نواحی فوق را کاهش می دهد ؛ اگر شما متوجه هر گونه چین و چروک در این نواحی شدید ؛ بوتاکس ، می تواند پاسخی برای درمان مشکل شما باشد ؛ همچنین بوتاکس ، برای پیشگیری از ایجاد چین و چروک ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

ماندگاری بوتاکس

زمان ماندگاری نتیجه تزریق بوتاکس به طور معمول بین 2 تا 6 ماه در افراد مختلف متفاوت است . اثر بوتاکس از 2 ساعت بعد از تزریق در بدن فرد آغاز می شود ولی نتیجه قابل مشاهده از روز 5 شروع و تا روز 21 تکمیل می شود. ابتدا عضلات کوچک تر و ضعیف تر و سپس عضلات بزرگ تر و قوی تر فلج می شوند. مصرف بعضی از داروها ،  سیگار و قلیان باعث کوتاه تر شدن تاثیر بوتاکس می شود.

تزریق بوتاکس

چه کسانی نباید تزریق بوتاکس انجام دهند ؟

تمامی افراد می توانند این پروسه جوانسازس را انجام دهند چه افرادی که فشار خون بالا ، دیابت یا بیماری های مزمنی دارند ؛ محدودیتی برای تزریق ندارند. البته این موارد را باید قبل از تزریق به جراح خود اطلاع دهید. اما در بعضی از شرایط ذکر شده نباید اسن پروسه انجام شود که عبارتست از :

 1. در موارد حاملگی و شیردهی
 2. در موارد بیماری های عضلانی مانند میاستنی گراویس ، سندروم اتون لامبرت و ALS
 3. افراد با نارسایی حاد کلیوی
 4. افراد مصرف کننده هپارین یا همان ضد انعقادها
 5. مصرف کننده های تزریقی آمینوگلیكوزیدها مانند جنیتامایسین و آمیكاسین که البته این افراد می توانند یک هفته بعد از قطع دارو بوتاکس را تزریق کنند.

تزریق بوتاکس در دوران بارداری

بوتاکس از باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینوم دریافت می شود .در واقع سم این باکتری، با توجه به مکانیسمی که دارد باعث فلج شدن موقت عضلات می شود. یک توصیه کلی هست که در دوران بارداری به جز موارد خاص ، دارویی  وارد بدن  نشود چرا كه احتمال آسیب به جنین وجود دارد. البته این مساله به صورت یک توصیه است و اگر کسی به طور اتفاقی بوتاکس تزریق کرده باشد و بعد متوجه شود که باردار بوده  نیاز به سقط یا اقدام درمانی خاصی وجود ندارد. به همین خاطر اگر کسی قصد تغییر و زیبایی و از بین بردن چین و چروک صورتش را در دوران بارداری دارد توصیه می شود که در این دوران این کار را انجام ندهد.

به چه دلیل تزریق بوتاکس را انتخاب می کنید؟

تا به حال شده است که خود را در آینه مشاهده کنید و بر روی پوست خود خطوط ریز و درشتی را به دلیل افزایش سن و دیگر عوامل محیطی را ببینید. بی شک این حالت برای همگان خوشایند نخواهد بود و موجب ناراحتی و عدم اعتماد به نفس فرد می شود. از همین رو به دنبال راه کاری برای بهتر شدن وضعیت پوست خواهد بود. یکی از بهترین روندهای درمانی برای بهبود چروک به وجود آمده بر سطح پوست ، تزریق بوتاکس می باشد.

این روند را بهتر است که از رنج سنی 30 به بعد برای انجام آن اقدام کنید. در واقع هیچگونه محدودیتی برای تزریق بوتاکس وجود ندارد اما این رنج سنی برای اینکه تغییرات اعمال شده ، مثبت واقع گردد می بایست درجه و میزان ایرادات سطح پوست به قدری باشد که درمان پذیر باشد. در نتیجه می توان بعد از سی سالگی برای درمان نواقص از تزریق بوتاکس بهترین بهره را برد.

 

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس در دوران شیردهی

همان طور که می دانید بوتاکس باعث از بین رفتن چین و چروک صورت می شود و این ماده از سم بوتولینوم به دست می آید ؛ به همین خاطر توصیه ای که سازمان بهداشت جهانی دارد این است  که در دوران شیردهی بوتاکس تزریق نشود. البته تزریق بوتاکس داخل عضلات ناحیه صورت انجام می شود و اگر توسط متخصص انجام شود، وارد خون نمی شود. به این خاطر مشكلى پیش نخواهد آمد .به هر حال برای احتیاط ، بهتر است که در دوران شیردهی بوتاکس تزریق نشود.

اما اگر کسی تمایل به انجام بوتاکس دارد به خصوص در زمان شیردهی بهتر است قبل از انجام پروسه شیردهی داشته باشد و بعد از تزریق بهتر است یک تا دو روز شیردهی را انجام ندهد تا احتمال انتقال بوتاکس از طریق شیر به جنین وجود نداشته باشد.

تمدید و ترمیم بوتاکس

بسته به میزان حجم عضله و نوع پوست بوتاکس را می توان 4 تا 6 ماه بعد تمدید کرد .البته در صورت قطع تزریق بوتاکس و عدم تمدید آن پوست دچار افتادگی یا شل شدگی نخواهد شد. گاهی موارد ممکن است که در بعضی از افراد بعد از تزریق نیاز به ترمیم داشته باشد که در این حالت دو هفته بعد از تزریق ترمیم انجام خواهد شد.

بعد از تزریق بوتاکس چه نکاتی را باید رعایت کرد ؟

 • بعد از تزریق حداقل 4 ساعت نباید دراز بکشید.
 • بر روی محل تزریق ماساژ نباید انجام داد.
 • می توان از کمپرس سرد استفاده کرد.
 • هر 20 دقیقه یک بار باید عضلات تزریق شده را منقبض کنید تا اثر دهی بوتاکس بهتر و بیشتر باشد .

سوالات متداول

بهترین رنج سنی برای تزریق بوتاکس چه سنی است ؟

همانطور که می دانید برای استفاده از روش های جوانساز باید حداقل ایرادات سطح پوست به نحوی باشد که با تزریق بوتاکس بتوان درمان را شروع کرد. از همین رو می توان بهترین رنج سنی را سی سالگی در نظر گرفت.

مدت ماندگاری تزریق بوتاکس چقدر است؟

طبق اطلاعاتی که در بالا به شما عزیزان ارائه شد می دانید که این روش را می توان در بسیاری از نواحی صورت به کار برد. اما مدت ماندگاری آن حدود 2 الی 6 ماه می باشد. برای افزایش ماندگاری می توانید که این روش جوانساز را تمدید کنید و از نتیجه نهایی بدون نقص آن بهره مند شد. در نتیجه با مراجعه به بهترین دکتر و طبق نظریه ایشان میزان واحد تزریقی و تعداد جلسات مورد نیاز را انجام دهید.

نظرات بسته شده است.