تزریق بوتاکس

آیا تزریق بوتاکس برای من مناسب است ؟

تزریق بوتاکس شایع ترین اقدام زیبایی و بهترین درمان برای از بین بردن خطوط چین و چروک بعد از 25 سالگی است . بوتاکس از باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینوم به دست می آید. استفاده از این ماده باعث می شود که عضله منقبض نشود و فرد نتواند عضلات ناحیه پیشانی یا دور چشم خود را حرکت دهد.

تزریق بوتاکس

كاربرد بوتاكس

تزریق بوتاکس بیشتر در نواحی خطوط عرضی پیشانی و همچنین خط اخم و خطوط کنار چشم که به نام خطوط پنجه کلاغی یا  crow’s feet هستند ، اثر دارند. با تزریق صحیح در این نواحی می توان کناره های ابرو رو هم بالا برد و لیفت ابرو انجام داد.

بوتاکس را با احتیاط می توان در زیر چشم تزریق کرد و گاهی بر روی بینی برای از بین بردن خطوط چین و چروک می توان استفاده نمود ؛ تزريق بوتاکس در پایین لب ها باعث بالا رفتن کناره های لب می شود و نیز تزریق زیر بینی باعث بالا آمدن نوک بینی خواهد شد.

قبل از روند تزریق بوتاکس

بیشتر افراد در طول تزريق بوتاکس ، دردی را احساس نمی کنند ؛ ولی برخی بیماران خواستار بی حس شدن پوست قبل از اجرای آن می باشند ؛ پزشک از یک یا چند روش مختلف برای بی حس کردن ناحیه درمان ؛ از قبیل بی حسی موضعی ، بی حسی با یخ یا با لرزش که در آن ماساژ برای تسکین درد بکار برده می شود ، استفاده می کند.

در طول روند تزريق بوتاکس

تزریق بوتاکس ، معمولاً در مطب پزشک انجام می شود ؛ پزشک از یک سوزن ریز برای تزریق مقادیر جزئی سم بوتولینوم در پوست و ماهیچه استفاده می کند ؛ تعداد تزریق های مورد نیاز ، به فاکتورهای متعددی ؛ از قبیل وسعت سطح ناحیه تحت درمان و غیره بستگی دارد.

نحوه تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس چند دقیقه بیشتر طول نخواهد کشید و با سر سوزن های نازک انجام می شود كه درد زیادی ندارد. البته می توان از پماد های بی حسی چند دقیقه قبل از تزریق بر روی پوست ماليد و بعد از تزریق می توان از کمپرس سرد استفاده کرد.

همچنین بعد از تزریق شست و شوی صورت و حمام کردن و نیز آرایش کردن مانع نيست.

بعد از روند تزریق بوتاکس

ناحیه درمان را تا 24 ساعت ، ماساژ یا مالش ندهید ؛ این به پیشگیری از پخش شدن سم به نواحی مختلف ، کمک می کند ؛ شما می توانید بلافاصله بعد از روند ، فعالیت های نرمال خود را از سر بگیرید.

چین و چروک های قابل درمان توسط تزریق بوتاکس ، عبارتند از :

 • خطوط اخم
 • خطوط پیشانی
 • خطوط عرضی واقع در پل بینی
 • خطوط پنجه کلاغی
 • فرورفتگی های چانه
 • لیفت ابرو
 • خطوط عمودی بین ابروها که شبیه به عدد 11 بنظر می رسند.

بوتاکس ، به شکلی موثر علائم پیری در نواحی فوق را کاهش می دهد ؛ اگر شما متوجه هر گونه چین و چروک در این نواحی شدید ؛ بوتاکس ، می تواند پاسخی برای درمان مشکل شما باشد ؛ همچنین بوتاکس ، برای پیشگیری از ایجاد چین و چروک ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

ماندگاری بوتاکس

زمان ماندگاری بوتاکس به طور معمول بین 2 تا 6 ماه در افراد مختلف متفاوت است . اثر بوتاکس از 2 ساعت بعد از تزریق در بدن فرد آغاز می شود ولی نتیجه قابل مشاهده از روز 5 شروع و تا روز 21 تکمیل می شود.

ابتدا عضلات کوچک تر و ضعیف تر و سپس عضلات بزرگ تر و قوی تر فلج می شوند. مصرف بعضی از داروها ،  سیگار و قلیان باعث کوتاه تر شدن تاثیر بوتاکس می شود.

تزریق بوتاکس

چه کسانی نباید تزریق بوتاکس انجام دهند ؟

تمامی افراد می توانند تزریق بوتاکس را انجام دهند چه افرادی که فشار خون بالا ، دیابت یا بیماری های مزمنی دارند ؛ محدودیتی برای تزريق بوتاکس ندارند. البته اين موارد را بايد قبل از تزريق به جراح خود اطلاع دهيد. اما در بعضی از شرایط ذکر شده نباید تزريق بوتاکس انجام شود که عبارتست از :

 1. در موارد حاملگی و شیردهی
 2. در موارد بیماری های عضلانی مانند میاستنی گراویس ، سندروم اتون لامبرت و ALS
 3. افراد با نارسایی حاد کلیوی
 4. افراد مصرف کننده هپارين یا همان ضد انعقادها
 5. مصرف کننده های تزریقی آمينوگليكوزيدها مانند جنيتامايسين و آميكاسين که البته این افراد می توانند یک هفته بعد از قطع دارو بوتاکس را تزریق کنند.

تزریق بوتاکس در دوران بارداری

بوتاکس از باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینوم دریافت می شود .در واقع سم این باکتری، با توجه به مکانیسمی که دارد باعث فلج شدن موقت عضلات می شود. یک توصیه کلی هست که در دوران بارداری به جز موارد خاص ، دارویی  وارد بدن  نشود چرا كه احتمال آسیب به جنین وجود دارد.

البته این مساله به صورت یک توصیه است و اگر کسی به طور اتفاقی بوتاکس تزریق کرده باشد و بعد متوجه شود که باردار بوده  نیاز به سقط یا اقدام درمانی خاصی وجود ندارد. به همین خاطر اگر کسی قصد تغییر و زیبایی و از بین بردن چین و چروک صورتش را در دوران بارداری دارد توصیه می شود که در این دوران این کار را انجام ندهد.

 

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس در دوران شیردهی

همان طور که می دانید بوتاکس باعث از بین رفتن چین و چروک صورت می شود و این ماده از سم بوتولینوم به دست می آید ؛ به همین خاطر توصیه ای که سازمان بهداشت جهانی دارد این است  که در دوران شیردهی بوتاکس تزریق نشود.

البته تزریق بوتاكس داخل عضلات ناحیه صورت انجام می شود و اگر توسط متخصص انجام شود، وارد خون نمی شود.

به اين خاطر مشكلى پيش نخواهد آمد .به هر حال برای احتیاط ، بهتر است که در دوران شیردهی بوتاکس تزريق نشود.

اما اگر کسی تمایل به انجام بوتاکس دارد به خصوص در زمان شیردهی بهتر است قبل از تزريق بوتاکس شیردهی داشته باشد و بعد از تزريق بوتاکس بهتر است يك تا دو روز شیردهی را انجام ندهد تا احتمال انتقال بوتاکس از طریق شیر به جنین وجود نداشته باشد.

تمدید و ترمیم بوتاکس

بسته به میزان حجم عضله و نوع پوست تزریق بوتاکس را می توان 4 تا 6 ماه بعد تمدید کرد .البته در صورت قطع تزریق بوتاکس و عدم تمدید آن پوست دچار افتادگی یا شل شدگی نخواهد شد.

گاهی موارد ممکن است که در بعضی از افراد بعد از تزريق بوتاکس نیاز به ترمیم داشته باشد که در این حالت دو هفته بعد از تزریق ترمیم انجام خواهد شد.

بعد از تزریق چه نکاتی را باید رعایت کرد ؟

 • بعد از تزریق حداقل 4 ساعت نباید دراز بکشید.
 • بر روی محل تزریق ماساژ نباید انجام داد.
 • می توان از کمپرس سرد استفاده کرد.
 • هر 20 دقیقه یک بار باید عضلات تزريق شده را منقبض کنید تا اثر دهی بوتاکس بهتر و بیشتر باشد .

نظرات بسته شده است.