شستشوی بینی بعد از جراحى بينى

شستشوی بینی بعد از جراحى بينى

شستشوی بینی بعد از جراحى بينى : بعد از جراحی زیبایی یا جراحی انحراف بینی ، شستشوی بینی با استفاده از محلول سرم شستشو و به منظور پاک کردن لخته های ناشى از خونریزی های عمل بينى و همچنین به دلیل کاهش تورم داخل بینی که منجر به گرفتگی بینی و در پی آن مشکل تنفسی برای بیمار شده انجام می شود.

همچنین شستشوی بینی سبب رفع ترشحات بینی و کاهش خشکی بینی می شود و به افزایش جریان هوای داخل بینی بعد از عمل کمک می کند.

بیمار می تواند سرم شستشوی بینی را که محلول نرمال سالین نام دارد از داروخانه تهیه نماید. همچنین می تواند در منزل نسبت به تهیه این محلول اقدام کند. بدین صورت که یک قاشق چای شيرين خوری نمک را در یک ليتر آب جوشيده شده حل کند. دقت بفرمایید که آب حتما جوشیده و استریل باشد و البته حين مصرف، دماى سرم بايد هم دماى بدن باشد.

شستشوی بینی بعد از جراحى بينى

نحوى انجام شستشوى بينى

شستشوی بینی به این نحو است که بیمار بروی صندلی بنشیند و یک مقدار سر خود را به سمت عقب برده و محلول سرم شستشو را داخل بینی وارد نماید. همچنین می تواند این کار را در دستشویی انجام دهد ولی توجه کنید که سر بیمار به سمت عقب باشد و خیلی آروم سرنگ در داخل بینی تخلیه شود تا سرم تا انتهای حلق رفته و باعث شستشو و رفع لخته های بینی گردد.

زمان انجام شستشوى بينى

توصیه می شود شستشوی بینی را بلافاصله بعد از عمل بينى شروع کنید. البته بهتر است در روز های اول از قطره چکان استفاده نمایید و چند قطره داخل هر طرف بینی بریزید. سپس از سرنگ ده سی سی استفاده کرده و حداقل روزی دوبار و هر بار با 10-5 سی سی داخل هر طرف بینی را شستشو دهید. شستشوى بينى بعد از جراحى بينى حداقل تا دو ماه پيشنهاد مى شود.

محلول سرم وارد شده به داخل بینی می تواند از راه بینی یا از طریق حلق و گلو به بیرون خارج شود. البته ممکن است کمی از این سرم بلع شود که مزه شوری دارد و مشکلی برای بیمار ایجاد نمی کند.

دقت باید داشت که حین شستشوی بینی لبه سرنگ به مخاط داخل بینی آسیب نزند و همچنین شستشو با فشار محکم انجام نشود؛ چرا که ممکن است لخته های داخل بینی کنده شوند و منجر به خونریزی بینی گردد.

بعد از شستشوی بینی می توانید برای داخل بینی از پماد های تجویز شده که شامل پماد های آنتی بیوتیکی هستند استفاده کنید تا از رشد باکتری، میکروب و نیز بروز التهاب بینی جلوگیری شود.

نظرات بسته شده است.