تزریق ژل

تزریق ژل یکی از تکنیک های جوانسازی با تزریق فیلر است. اقدامات متعددی برای افزیش حجم دهی به بافت های صورت و نیز از بین بردن و کاهش چین های سطحی و عمقی صورت انجام می گیرد. این اقدامات شامل تزريق پر کننده ها یا فیلرها filling agent یا همان ژل و نیز تزريق چربى ( fat injection ) يا ( fat transplantation ) هستند.

در این مقاله در مورد تزريق ژل یا فیلرها صحبت می شود.

تزریق ژل

ژل ها از چه موادى هستند ؟

جنس ژل های تزریقی ، از نوع هیالورونیک اسید است که حداکثر ماندگاری آن یک تا یک و نیم سال است . اسید هیالورونیک ، ماده طبیعی است که در همه موجودات وجود دارد. غلظت آن در بافت همبند و زیر پوست زیاد هست. در واقع ماده ای ژله ای است که فضای کلاژن و فیبرهای الاستین زیر پوست را پر می کند.

نقش هیالورونیک اسید چیست ؟

آب رسانی به پوست و نیز حمل مواد مغذی ضروری به پوست هست. به مرور زمان به دلیل پروسه طبیعی پیر شدن  یا به دلیل تماس با عوامل محیطی ؛ از قبیل آلودگی هوا و تابش آفتاب ، بخش هایی از ذخایر طبیعی هیالورونیک بدن تجزیه می شوند.

تزریق ژل

تزریق ژل در کدام منطقه انجام می گیرد ؟

 تزريق ژل برای پر کردن گودی صورت ، پر کردن شیار بینی و گونه ها ، اطراف لب ، خط خنده و حجیم کردن لب ها و همچنین خط پیشانی و چانه انجام می گیرد. تزریق اسید هیالورونیک در بهبود قوام پوست و پر کردن فرورفتگی های آن موثر است .

خصوصیت ژل لب چيست ؟

خصوصیت این ژل در سازگاری بیولوژیک با بدن است به این معنا که واکنش نمی دهند و نیز سرطان زا نیستند. در صورت تزريق ژل های استاندارد و مورد تایید در لب ، ژل به صورت یکنواخت پخش مى شود و نامنظم و گلوله نخواهند شد. از طرف دیگر بعد از جذب ژل ها فرم لب ها و صورت تغییری نمی کند و بد فرم نمی شود.

تزریق ژل

چه کسانی نباید تزریق فیلر انجام دهند ؟

کسانی که به نیش زنبور حساسیت دارند و نیز کسانی که مصرف داروهای فوروزماید ، بنزوديازپين ها مانند ديازپام مصرف مى كنند ، نباید تزريق ژل را انجام دهند. همچنین در دوران حاملگی نیز تزریق ژل مجاز نیست.

آیا می شود همزمان تزریق ژل یا تزریق بوتاکس داشت ؟

در چین های عمیق ناحیه پیشانی و خط اخم تزريق همزمان بوتاکس و ژل برای برای بهبود این خطوط کمک کننده هستند. در واقع تزريق بوتاکس چین های ظریف پیشانی و با تزريق ژل خطوط عمیق اخم و پیشانی را بهبود می يابد.

تزریق ژل

اقدامات لازم بعد از تزریق ژل چیست ؟

  1. برای مراقبت بعد از تزریق ژل بهتر است بدانيد كه به طور معمول تورم در ناحیه تزریق ژل به وجود می آید که ظرف یک تا دو روز بهبود می یابد.
  2. می توانید از کمپرس سرد بلافاصله بعد از تزریق به مدت 2 ساعت استفاده کنید .
  3. توصیه می شود به مدت 2 الی 3 روز آنتی بیوتیک مانند سفالکسین 500 میلی گرم روزی 4 عدد بعد از تزریق استفاده کرد.
  4. از دستکاری ژل تزریق شده ، پرهیز نمایید ؛ چرا که هر چه محل تزریق ژل ها تحرک بیشتر داشته باشند ، احتمال جذب شدن زودتر آن وجود دارد.
  5. البته در چند روز اول اگر قسمتی از محل تزريق نسبت به قسمت دیگر متورم تر شده باشد ، می توان با ماساژ دادن و پخش کردن آن به یکنواخت شدن ژل کمک کرد. البته در ژل های استاندارد و دارای مجوز این احتمال بسیار کم است . به این خاطر توصیه به تزریق ژل های مورد تایید می شود.
  6. بعد از تزريق ژل استحمام کردن بلامانع است ؛ اما از تماس با گرمای زیاد یا سونا با درجه بالا به مدت 3 روز پرهیز نمایید.
  7. آرايش كردن نيز از فرداى روز تزريق ژل ، بلامانع هست.

آیا تزریق ژل دردناک است ؟

 تزريق ژل به نواحی صورت درد زیادی ندارد و برای از بین بردن یا به حداقل رساندن درد تنها استفاده از پمادهای بی حس کننده در ناحیه مورد نظر حدود نیم ساعت قبل از تزريق کافی است.

البته تنها در ناحیه لب هست که به دلیل کمبود فضای لازم جهت تزریق ژل ممکن است ، درد وجود داشته باشد که قبل از تزریق ژل پماد بی حس کننده استفاده می کنیم.

شکل دهی لب ها با تزریق ژل

تزریق ژل لب علاوه بر حجم دهی و پر کردن لب ها می تواند جهت شکل دهی لب ها نیز استفاده کرد ؛ به این نحو که در لب پایین خطی در وسط لب به وجود بیاید تا کناره های آن پرتر باشد یا در لب بالا نیز خطوط لب به طور کامل مشخص باشند و به اصطلاح لب قلوه ای شود.

تزریق ژل

تزریق ژل در ناحیه خط خنده

بستگی به میزان فرورفتگی خط خنده و نیاز به پر شدن این نواحی بین یک تا دو سی سی ژل کافی است . تزریق ژل باید به صورت عمقی و زیر پوست انجام بگیرد و به طور یکنواخت از بالا به پایین انجام بگیرد. تزریق ژل در ناحیه خط خنده کناره پره های بینی باید کمی بیشتر انجام شود تا عمق خط خنده را کمتر نشان بدهد.

تزریق ژل در ناحیه چانه

برای افرادی که چانه عقب رفته یا گودی وسط چانه دارند و تمایل دارند این ناحیه پر شود می توانیم از تزریق ژل استفاده کنیم. البته در مواردی که چانه بسیار عقب یا کوچک است توصیه به استفاده از پروتز چانه می شود ؛ اما در مواردی که این عقب رفتگی کم است می توانیم از تزریق ژل جهت بهبود ظاهر چانه استفاده کنیم.

به طور ایده آل در نمای نیم رخ ، چانه باید دو میلیمتر عقب تر از لب پایین باشد و نیز لب پایین هم باید 2 میلیمتر عقب تر از لب بالا باشد. تزریق ژل در ناحیه چانه دردی ندارد و حدود یک تا دو سی سی تزریق ژل کافی است تا از نمای نیم رخ عقب تر از لب قرار بگیرد.

بهترین مارک و قیمت تزریق ژل

در حال حاضر انواع  از ژل ها در بازار وجود دارد که از ژل های اروپایی و آمریکایی گرفته تا اوکراینی و چینی . توصیه می شود که از ژل های با کیفیت بالا که مورد تایید وزارت بهداشت هستند ، استفاده شود که به طور معمول از کشورهای فرانسه ، آمریکا یا سوئیس هستند. این نوع ژل ها معمولاً قیمت بالاتری دارند.

اما سایر ژل های چینی و اوکراینی که مورد تایید وزارت بهداشت نیستند ، ممکن است باعث مشکلاتی شوند یا طول زمان موثر بودن ژل بسیار کوتاه باشد ، این نوع ژل ها به طور طبیعی ارزانتر هستند.

توصیه می شود که هنگام تزريق ژل از پزشک خود جعبه  تزریق ژل را بخواهید و مشاهده کنید که ژل ها بسته بندی پلمپ شده داشته باشند و کشور سازنده و تاییده وزارت بهداشت رو هم روی جعبه ببینید.

عوارض تزریق ژل

تزريق ژل اگه توسط متخصص و با رعایت موارد استریلیته و علمی انجام بگیرد ، عارضه خاصی ندارد . کمی تورم و کبودی ممکن است در ناحیه تزريق به وجود بیاید که به مرور زمان و حداقل ظرف یک هفته تورم ها فروکش می کنند.

اگر تزريق ، سطحی انجام شود علاوه بر وجود درد زیاد حین تزريق ممکن است ؛ باعث التهاب ، قرمزی یا عفونت در ناحیه تزريق شود که در این موارد باید ژل تزريق شده تخلیه شود و فرد شروع به مصرف آنتی بیوتیک کند.

 

 

گاهی موارد که بخواهیم ژل به سرعت جذب شود و اثرش از بین برود ، می توانیم از تزريق آنزیم هیالورونیداز استفاده کرد که در این صورت بعد از چند دقیقه ژل به سرعت جذب می شود.

در افرادى كه سابقه تب خال لب دارند جهت پيشگيرى از عود تب خال ، بهتر هست بعد از تزريق ژل از قرص ضد ويروس مانند اسيكلوير استفاده كنند.

نظرات بسته شده است.