جراحی بینی

جراحی بینی با هدف زیبایی و درمانی انجام می شود. جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی سال ها است که در میان خانم ها و آقایان ، متقاضیان زیادی دارد. میل به زیبایی و عدم تناسب فرم بینی با دیگر اجزای صورت از دلایل اصلی متقاضیان برای عمل زیبایی بینی است. اگر شما نیز تمایل به عمل زیبایی دارید در ادامه این مطلب با ما همراه باشید. دکتر محمد گلی ، جراح بینی حاذق در تهران اطلاعات مفیدی از این فرآیند ارائه می دهد. 

جراحی بینی

در  برنامه ریزی های جراحی زیبایی در بینی ، علاوه بر اصلاح ایرادات بینی ، حفظ تعادل با سایر اجزای صورت نیز در نظر گرفته می شود ؛ در واقع بینی کوچک بر روی صورت بزرگ زیبا نخواهد بود ، به همین علت با مراجعه به یک جرتج  خوب به درستی مدل بینی خود را انتخاب کرده و نتیجه ایده آلی به دست آورید.  

جراحی بینی با هدف زیبایی

در فرآیند تغییر فرم بینی ، مشکلاتی همچون افتادگی نوک بینی ، بزرگی بینی ، نامتقارن بودن بینی و غیره رفع می شود. برای کسب نتیجه ایده آل از رینوپلاستی ، جراحان براساس ویژگی های بینی ، آن ها را به دو دسته تقسیم کرده اند. دسته اول بینی استخوانی و دسته دوم بینی گوشتی است. در ادامه با ویژگی های هر یک از این موارد آشنا شوید. 

 1. بینی استخوانی به بینی گفته می شود که دارای پوست نازک و اسکلت محکم باشد ، کسانی که دارای این نوع بینی هستند ؛ در جراحی بینی استخوانی می توانند مدل بینی فانتزی ، نیمه فانتزی و طبیعی را انتخاب کنند و بهترین نتیجه را به دست آورند.
 2. اما بینی گوشتی ، به بینی گفته می شود که دارای پوست ضخیم و اسکلت ضعیف باشد ، معمولا بهترین جراح بینی به کسانی که دارای این نوع بینی هستند ، توصیه می کنند برای به دست آوردن نتیجه ایده آل از عمل بینی گوشتی ، مدل بینی طبیعی یا نیمه فانتزی را انتخاب کنند.

 

انواع مدل بینی

بینی فانتزی

در این مدل بینی ، زاویه بین لب و نوک بینی حدود 100 الی 105 درجه است و نوک بینی سربالا بوده و قوس متناسبی دارد ؛ همچنین سوراخ های بینی کوچک هست.

بینی نیمه فانتزی

در بینی نیمه فانتزی ، قوس کمی بر روی بینی وجود دارد و بینی کمی کوچک می شود ، در واقع این مدل حالتی بین بینی فانتزی و بینی طبیعی محسوب می شود. بهترین جراحی بینی تهران با فرم نیمه فانتزی است ؛ این فرم متقاضیان زیادی دارد. 

بینی طبیعی

در این مدل بینی ، چین های اطراف بینی و حالت طبیعی بینی حفظ می شود و نوک بینی زیاد سربالا و تیز نمی شود.  

 

انواع روش های جراحی بینی

جراحی زیبایی بینی ، به دو روش جراحي باز و بسته انجام می شود ؛ انتخاب یکی از روش های فوق به شرایط بیمار بستگی دارد.

 • جراحی بینی به روش باز

در عمل بيني به روش باز ، پزشک یک برش کوچک بر روی کلوملا ایجاد می کند و پس از جدا کردن پوست از اسکلت بینی تغییرات مورد نیاز را بر روی بینی اعمال می کند.

در این روش عمل زیبایی بينی ، پزشک دید بهتری بر روی ایرادات ظاهری بینی داشته و به همین علت احتمال بروز غیرقرینگی بسیار کم هست.

 • جراحی بینی به روش بسته

در عمل بيني به روش بسته هیچ برشی بر روی کلوملا ایجاد نمی شود و جراح بینی با استفاده از ابزارهای مخصوص پوست را از بینی جدا کرده و تغییرات مورد نیاز را بر روی بینی اعمال می کند.  

فیلم جراحی بینی

 

 

جراحی بینی استخوانی

بینی های استخوانی عموما دارای قوز ، حفره های به نسبت بزرگ ، ارتفاع و طول زیاد هستند. این ویژگی ها در چهره هر فرد با دیگر اجزای صورت وی تناسبی ندارد. لذا افرادی که بینی استخوانی دارند برای رفع این نواقص خواستار جراحی بینی استخوانی هستند. این عمل طی تکنیک باز انجام می شود و در آن تمامی ایرادات بینی رفع شده و فرم جدید آن بر اساس قوانین زیبایی شناسی و حفظ عملکرد بینی انتخاب می شود.

جراحی بینی گوشتی

بینی های گوشتی عموما دارای پهنای زیاد ، نوک نسبتا افتاده و بزرگ و به طور کلی شکلی نامتناسب هستند. افرادی که دارای بینی گوشتی هستند تمایل دارند پهنای بینی خود را کاهش داده و نوک ظریف تر با زاویه متناسب تری داشته باشند. برای خلق فرم بینی دلخواه با استفاده از تکنیک باز ، جراح به ساختمان بینی دسترسی پیدا کرده و طی اقدامی غضروف های بینی را برای ایجاد استقامت و تبدیل فرم گوشتی به استخوانی ، روی یکدیگر قرار می دهد. قرار دهی غضروف ها روی هم سبب محکم شدن ساختار بینی می شوند و بعد از فرم دهی های لازم ، پوست مجدد روی بینی قرار گرفته و بخیه می شود.

بهترین جراح بینی در تهران 

برای تجربه داشتن زیباترین فرم بینی ، لازم است فرآیند جراحی بینی را به برجسته ترین پزشک شهر بسپاریم. چرا که جراحان برجسته همواره به نکاتی دقت دارند که دیگر جراحان دقت چندانی به آن ها ندارند. همچنین تجربه و دانش جراحان برجسته ، عاملی است که می تواند آن ها را از دیگر پزشکان متمایز کند. 

دکتر محمد گلی ، عضو آکادمی جراحان پلاستیک اروپا ، عضو انجمن تحقیقات راینولوژی ایران همچنین عضو انجمن جراحان گوش ، حلق و بینی ایران ، تا به حال توانسته است عمل های زیبایی بی شماری با رضایت کامل مراجعه کننده انجام دهد. شما می توانید برای دیدن نمونه کار های جراحی زیبایی بینی ایشان ، به صفحه اینستاگرام یا به قسممت گالری تصاویر سایت مراجعه کنید. 

آیا جراحی بینی درد دارد؟

بسیاری از افرادی که کاندیدای عمل زیبایی در بینی هستند ، با تصور این که پروسه عمل می تواند دردناک باشد از انجام این فرآیند خودداری می کنند. این موضوع در حالی است که حین پروسه عمل ، زیبا جو هیچ گونه درد یا عارضه ای را احساس نخواهد کرد. در حین عمل زیباجو به کمک یکی از روش ها بیهوشی ، بیهوش است و هیچ گونه حسی در بینی خود ندارد. بعد از عمل نیز در صورت بروز درد به کمک داروهای مسکن ، این درد تسکین یافته و جای نگرانی ندارد. 

اقدامات قبل از جراحی بینی

 1. آزمایشاتی را که بهترین جراح بینی برای تان تجويز نموده است ، به طور کامل انجام داده و نتیجه آن را برای بررسی های بیشتر به پزشک نشان دهید.
 2. در صورتی که مبتلا به بیماری خاصی هستید و دارو استفاده می کنید ؛ به طور حتم به اطلاع پزشک مورد نظر خود برسانید.
 3. شب قبل از انجام تغییر فرم بینی ، شام سبک میل کرده و به مدت 8 ساعت قبل از مراجعه ، برای عمل چیزی میل نکنید.
 4. به مدت دو هفته قبل از عمل زیبایی بینی ، از داروهای رقیق کننده خون ، الکل و دخانیات استفاده نکنید.
 5. در روز جراحی ، یک الی دو همراه با خود داشته باشید.
 6. بانوان بدون آرایش صورت و لاک ناخن برای انجام فرآیند عمل ، مراجعه کنند و آقایان پیش از مراجعه ریش و سبیل خود را بتراشند.
 7. با پزشک خود درباره انتظاراتی که از نتیجه پروسه تغییر فرم بینی دارید ، صحبت نمایید.
 8. شب قبل از جراحی استحمام کنید.
 9. داشتن زیور آلاتی ؛ همچون ساعت و انگشتر ممنوع می باشد.
 10. روز عمل تمام مدارک پزشکی لازم را همراه خود داشته باشید.

جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی

 • بعد از انجام پروسیجر جراحی ، داروهایی را که جراح برای تان تجویز نموده است به طور مرتب استفاده کنید.
 • هنگام استراحت و دراز کشیدن دو بالش زیر سر خود قرار دهید ؛ چرا که این کار باعث کاهش تورم بینی می شود.
 • به مدت دو هفته بعد از جراحي بيني از داروهایی ؛ همچون وارفارین و آسپرین ، الکل و دخانیات استفاده نکنید ؛ چرا که در روند بهبودی اختلال ایجاد می کند.
 • بعد از رینوپلاستی مراقب باشید ، گچ بینی خیس نشود و پس از گذشت 7 روز برای برداشتن آن به پزشک معالج مراجعه کنید.
 • از رفتن به مکان های شلوغ که باعث برخورد ضربه با بینی می شود ، جدا خودداری کنید.
 • بعد از انجام جراحی زیبایی داشتن درد ، تورم و کبودی امری طبیعی می باشد و جای نگرانی نیست.
 • شما می توانید برای کاهش درد خود از دارو های مسکنی که پزشک تجویز نموده استفاده کنید ؛ توجه داشته باشید که به هیچ عنوان خودسرانه دارو مصرف نکنید.
 • برای به حداقل رساندن تورم و کبودی بینی خود ، تا 48 ساعت از کمپرس یخ استفاده نمایید ؛ کمپرس یخ را در نواحی اطراف بینی قرار دهید.
 • حداقل تا دو هفته بعد از جراحي بيني ، استعمال دخانیات و مصرف مشروبات حاوی الکل ممنوع هست.
 • حداقل تا دو ماه نباید از عینک استفاده نمایید و در صورتی که عدم استفاده از عینک در بینایی شما تاثیر منفی می گذارد ، می توانید از لنز های تماسی نرم استفاده کنید.
 • نوشیدن آب کرفس و سایر آب میوه های طبیعی می تواند به کاهش تورم بینی بعد از جراحی زیبایی بینی کمک کند.
 • تا جای ممکن و مخصوصا در روز های اول از غذاهایی ؛ همچون سوپ که نیاز به جویدن ندارند ، میل کنید.
 • ادویه خصوصا ادویه تند مانند فلفل و سدیم در افزایش تورم بینی تاثیر گذار هستند ، بنابراین در رژیم غذایی خود مصرف آن ها را به حداقل برسانید.
 • طاق باز بخوابید چرا که خوابیدن به پهلو یا روی شکم به بینی فشار وارد می کند.
 • از انجام فعالیت های سنگین خودداری نمایید و به خوبی استراحت کنید.
 • حداقل تا دو ماه رفتن به استخر ، شنا و شیرجه زدن ممنوع می باشد.
 • از لباس دکمه دار استفاده کنید تا به هنگام تعویض لباس دچار مشکل نشوید.
 • عطسه ، حرف زدن و فین شدید به بینی فشار وارد می کند و حتی ممکن است ، باعث خون ریزی بینی گردد.
 • برای حمام رفتن با پزشک خود مشورت کنید و در صورت لزوم به حمام رفتن ، از شستن سر خود پرهیز نمایید.
 • بعد از جراحی بینی در محیط های بسیار گرم ؛ همچون سونا و جکوزی و همچنین ، در معرض تابش شدید آفتاب قرار نگیرید.
 • چسب بینی را طبق دستورالعمل پزشک استفاده کنید ، چرا که تاثیر زیادی در فرم گیری بینی خواهد داشت.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مراقبت های قبل و بعد از جراحي بيني ، به مقالات جامعی که تهیه شده و در وب سایت موجود است ، مراجعه کنید.

عوارض جراحی بینی

در صورتی که به بهترین جراح بینی ، مراجعه کنید و مراقبت های قبل و بعد از عمل را رعایت کنید ؛ دچار عارضه ای نخواهید شد. اما عارضه های کوتاه مدتی نیز وجود دارد که در دوره نقاهت ایجاد شده و بعد از پایان این دوره از بین می روند. از جمله این عارضه ها شامل موارد زیر می شوند:

 • کبودی زیر چشم 
 • تورم و التهاب صورت و بینی 
 • سرگیجه 
 • حالت تهوع 
 • گرفتگی مخاط بینی

جراحی بینی ترمیمی

در برخی موارد که افراد در جراحي بيني اولیه خود ، جراح بینی خوب و با تجربه ای انتخاب نکرده اند ، دچار عوارض جانبی شده یا از فرم نهایی بینی خود احساس رضایت ندارند ؛ در این شرایط اغلب افراد اقدام به جراحي بيني ترمیمی خواهند کرد.

اما نکته حائز اهمیت در جراحي بيني ترمیمی این است که برای انجام عمل ثانویه بینی باید حداقل یک سال از عمل اولیه بینی گذشته باشد ؛ در این مدت میزان تورم بینی کاهش یافته و پزشک قادر به تشخیص کامل ایرادات باقی مانده یا ایجاد شده از جراحی اولیه بینی هست ؛ البته گاهی ممکن است ، ایرادات بینی تنها بر اثر تورم آن باشد و پس از فروکش کردن ورم خود به خود بر طرف شود ؛ بنابراین برای انجام جراحی ترمیمی بینی باید حداقل یک سال از جراحی اولیه گذشته باشد.

لازم به ذکر است هزینه عمل ثانویه بینی به دلیل پیچیدگی بیشتر آن نسبت به عمل بینی اولیه ، بیشتر هست.

 

جراحی بینی با لیزر

متاسفانه امروزه تبلیغات زیادی درباره جراحي بيني با لیزر به گوش می رسد ؛ این در حالی است که علی رغم همه پیشرفت های لیزر در زمینه پزشکی و غیر پزشکی ، هنوز قادر به ایجاد برش به روی پوست یا استخوان بینی نیست. بنابراین ، این تبلیغات کذب بوده و نباید به آن توجه کرد ؛ لیزر تنها قادر به صاف کردن پوست و از بین بردن جای بخیه ها می باشد.

تغذیه بعد از جراحی بینی

اهمیت رژیم غذایی بعد از جراحی زیبایی از این بابت است که می تواند تاثیر مستقیمی در راحت تر طی شدن دوران ریکاوری شما ، داشته باشد. یکی از مهمترین تاثیرات داشتن رژیم غذایی مناسب بعد از انجام فرآیند عمل ، کاهش درد ، تورم و پیشگیری از بروز خونریزی و یبوست ، در دوران نقاهت بعد از عمل می باشد. بنابراین دانستن بایدها و نباید های تغذیه ای بعد از عمل بینی ، امری الزامی است.


بعد از عمل بینی چه بخوریم ؟

غذاهای نرم

بعد از عمل زیبایی بینی ، جویدن غذاهای سفت و سخت برای بیمار دشوار است ؛ همچنین این غذاها می توانند سبب وارد آمدن فشار به بینی شوند. استفاده از غذاهای نرم و آبکی ، مانند آب میوه ، سوپ مرغ ، سیب زمینی له شده ، تخم مرغ کوبیده شده و غذاهایی از این قبیل ، می تواند به عملکرد مناسب سیستم گوارشی بدن بیمار ، کمک شایانی کند.

غذاهای سرشار از فیبر

استفاده از غذاهای حاوی فیبر بالا ، در دوره ریکاوری بعد از جراحی بینی ، برای کمک به حرکت روده ها و جلوگیری از بروز یبوست ، به بیماران توصیه می شود. در ادامه نمونه ای از مواد غذایی سرشار از فیبر ، را مشاهده می کنید :

 • میوه های تازه مانند پرتقال ، سیب ، توت فرنگی و گلابی
 • غلات کامل مانند برنج قهوه ای پخته ، نان ، ماکارانی سبوس دار و ذرت
 • سبزیجات تازه مانند اسفناج پخته شده ، کلم بروکلی ، هویج ، سیب زمینی و نخود فرنگی پخته شده

غذاهای ضد التهابی

استفاده از این مواد غذایی به شما در کاهش التهاب و تورم بعد از جراحی بینی کمک می کند. همچنین غذاهای ضد التهابی سبب ، تسریع بهبودی زخم های بعد از جراحی می شوند. این غذاها بعنوان مواد غذایی دارای چربی اشباع نشده شناخته می شوند. ماهی های چرب ، آووکادو ، روغن زیتون ، سبزیجات و میوه هایی چون توت فرنگی ، بلوبری ، انگور ، گوجه فرنگی ، کلم بروکلی و قارچ ، نمونه ای از این غذاها هستند.

جراحی بینی

انتخاب بهترین جراح بینی تهران

 • برای انتخاب یک جراح خوب بینی می توانید از دوستان و آشنایان خود پرس و جو کنید یا در گوکل جستجو نمایید.
 • پس از تهیه لیستی از بهترین پزشک درباره آن ها تحقیق کرده و پس از آن برای مشاوره نزد بهترین آن ها بروید.
 • در جلسه مشاوره تمامی انتظارات خود را به پزشک معالج بگویید ، تا به درستی شما را راهنمایی کند.
 • برای اطمینان از انتخاب خود حتما نمونه کارهای دکتر مورد نظر را مشاهده کنید.
 • برای مشاهده نمونه کارهای جراحی بینی دکتر محمد گلی ، متخصص گوش و حلق و بینی می توانید به گالری تصاویر وب سایت یا صفحه اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

ویژگی های بهترین جراح بینی 

 • براى به دست آوردن بينى زيبا ، سه عامل علم پزشكى ، هنر زيبايى شناسى و تجربه لازم هست ، در واقع جراح بينى علاوه بر داشتن دانش روز پزشكى ، بايد دستان هنرمند داشته باشد تا به مرور زمان با كسب تجربه ، بتواند نتايج جراحى بينى خوبی بدست آورد ، در اين شرايط به مرور زمان علاوه بر كاهش عوارض عمل زیبایی بینی ، نتايج عمل هاى بينى عالى خواهند بود.
 • جراحى كه نتايج بينى يكسان دارد ، از هنر زيبايى شناسى به دور است و جراحى كه همواره دچار عوارض بعد از عمل بينى مى شود ؛ از دانش جراحى دور افتاده است و تجربه از عوارض رینوپلاستی، كسب نكرده است.
 • یک پزشک خوب باید سلامت بیمار را اولویت کار خود قرار دهد و صرفا به فکر منافع شخصی خود نباشد.
 • جراح زيبايى بينى علاوه بر اصلاح ايرادات بينى بايد تعادل و هماهنگى بينى با صورت را هم برقرار كند.

جراحی بینی قیمت

هزینه عمل بینی در تهران با توجه به فاکتور های زیر متفاوت است:

 • نوع بینی درمانی یا زیبایی
 • دستمزد پزشک
 • میزان تغییرات لازم در بینی
 • کلینیک یا بیمارستان انتخابی
 • ناحیه جغرافیایی

با توجه به فاکتورهای ذکر شده ، قیمت جراحی زیبایی بینی توسط پزشکان مختلف و با شرایط منحصر به فرد هر متقاضی می تواند متفاوت باشد. لذا برای اطلاع از قیمت دقیق پروسه جراحی خود بعد از انتخاب جراح حاذق طی معاینه حضوری قیمت دقیق پروسه عمل را جویا شوید.

نظرات بسته شده است.