جراحی شکستگی بینی

جراحی شکستگی بینی عمل جراحی بینی به منظور ترمیم بینی شکسته می باشد. معمولاً شکستگی بینی بر اثر یک ضربه ایجاد می شود. این ضربه می تواند بر اثر تصادف ، آسیب های ورزشی و یا افتادن باشد. بنابراین به شکستگی که درقسمت استخوانی بینی روی دهد شکستگی بینی می گوییم.

جراحی شکستگی بینی

دلایل شکستگی بینی

 •  آسیب هایی که حین ورزش کردن پیش آید
 •  تصادف با وسیله نقلیه
 •  افتادن
 •  دعواهای شخصی

علائم شکستگی بینی

 1. کبودی
 2. تورم بینی
 3.  خونریزی بینی
 4.  کج شدن بینی
 5.  مشکلات تنفسی همراه با درد بینی

پس از شکسته شدن بینی چه باید کرد؟

بینی پس از شکسته شدن کبود ، کج و متورم می شود و فرد دچار خونریزی خواهد شد. در برخی مواقع کسی که بینی اش شکسته شده است دچار تنگ شدن نفس خواهد شد و امکان تنفس راحت از او گرفته می شود. این علائم کافی ست که درد شدیدی صورت را فرا بگیرد که با توجه به شدت صدمه ، سطح این درد میتواند کم یا زیاد باشد. با این توضیحات از جمله اقداماتی که باید بعد از شکستگی بینی انجام داد این است که فرد سعی کند از دهان نفس بکشد و سر خود را به جلو خم نماید تا خون درون گلوی او ریزش نکند.

درهمان ابتدا که به صورتتان ضربه وارد شده است و احتمال شکسته شدن دماغتان را داده اید با کمک قرار دادن کمپرس آب سرد بر روی موضع ، می توانید از شدت خونریزی جلوگیری کنید. جریان هوای سرد می تواند به توقف خونریزی کمک نماید. همچنین برای تحمل درد ، می توانید از مسکن های ساده استفاده کنید. مراقب باشید ایبوبروفن ها و داروهایی که امکان انعقاد خون را کاهش میدهند مصرف نکنید. اگر با کمپرس آب سرد خونریزی بند نیامد ، به سرعت به درمانگاه یا بیمارستان مراجعه کنید تا اقدام لازم جهت بهبود شرایط شما انجام شود.

در آن نوع از شکستگی های بینی که تغییر شکلی در فرم ایجاد نشده است ، فقط با گذشت زمان و بدون نیاز به درمان خاصی تورم و درد در ناحیه از بین خواهد رفت. اما در موارد جدی تر نیاز به جراحی شکستگی بینی وجود دارد. هنگامی که استخوان بینی و یا غضروف شکسته شده باشد در طی مدت کوتاهی استخوان شکسته شده جوش می خورد و ممکن است فرم دماغ برای همیشه کج شود. در این زمان است که نیاز به معاینه توسط بهترین جراح بینی در تهران خواهید داشت.

تشخیص شکستگی بینی

 •  معمولاً جراح بینی با وسیله خاص خود داخل و بیرون بینی را معاینه می کند و باید انتظار این مساله را داشته باشید که این معاینه کمی دردناک خواهد بود.
 •  در صورت لزوم از بینی شما عکس برداری می شود.
 • در صورت شکستگی بینی ممکن است به سی تی اسکن نیازداشته باشد.

جراحی شکستگی بینی

جراحی شکستگی بینی

معمولاً پزشک برای بینی هایی که در آن شکستگی ساده می باشد دارو های ضد درد تجویز می کند. برای بینی هایی که با شکستگی شدید تری مواجه هستند در ابتدا بینی را جا می اندازد و سپس از داروهای ضد درد و بی حسی موضعی استفاده می کند. همه ی شکستگی ها را نمی توان سریعاً جا انداخت. در صورت خونریزی زیاد پزشک از یک لایه گاز پانسمان نرم در داخل سوراخ های بینی استفاده می کند تا خونریزی قطع شود.

اصلاح شکستگی بینی با جراحی

 بعضی از جراحی های ساده را در مطب پزشک می توان انجام داد. در صورتی که استخوان شکسته باشد پزشک آن را جا می اندازد. از داروهای ضد درد استفاده می شود. از داروهای بی حسی استفاده می شود.
جراحی های پیچیده در اتاق عمل صورت می گیرد. جراحی هایی که در اتاق عمل صورت می گیرد از ماده بیهوشی استفاده می شود. پزشک معمولاً بهترین راه درمان را به شما توصیه می کند.

بعد از شکستگی بینی

بعد شکستگی بینی هنگامی که ورم و کبودی از بین رفت بهتر است به متخصص بینی مراجعه کنید.و بدانید مراقبت ها نباید بیشتر از 5 روز ادامه دار باشد زیرا در صورتی که شکستگی بیشتر از 5 روز طول بکشد بینی با همان فرم جوش می خورد.

جراحی شکستگی بینی

پیشگیری از شکستگی

 1. از مصرف مواد مخدر و الکل خودداری کنید زیرا بسیاری از شکستگی های بینی در اثر مصرف این مواد ها روی می دهد.
 2.  به هنگام سوار بر موتور سیکلت از کلاه ایمنی استفاده شود.
 3. به هنگام رانندگی از کمربند ایمنی استفاده شود و کودکتان در صندلی عقب در جای مناسب قراردهید.

مراقبت های بعد از جراحی شکستگی بینی

 • قطعا پس از جراحی به روی بینی گچ قرار داده می شود که بعد از گذشت حدود یک هفته توسط پزشک برداشته خواهد شد. در این مدت گچ نباید خیس شود و به همین دلیل بیمار مجاز به استحمام نیست.
 • البته در مواردی که حمام رفتن ضرورت داشت ، بهتر است از شستن سر خود پرهیز کنید یا به صورت آرایشگاهی و به کمک فرد دیگری موهای خود را شستشو دهید.
 • پس از عمل داشتن عوارضی همچون درد ، تورم و کبودی کاملا طبیعی بوده و امری نگران کننده نیست. با این حال برای کنترل و کاهش تورم و کبودی خود می توانید به مدت 48 ساعت از کمپرس یخ استفاده نمایید.
 • درد ناشی از جراحی بینی شکسته کاملا قابل تحمل است اما چنانچه آستانه تحمل درد شما پایین می باشد می توانید از دارو های مسکنی که پزشک تجویز کرده استفاده کنید.
 • توجه داشته باشید که حداقل تا دو هفته پس از جراحی از دارو های منعقد کننده خون همچون آسپرین و پروفن استفاده نکنید.
 • تا دو هفته سیگار یا قلیون کشیدن و همچنین مصرف نوشیدنی های حاوی الکل نیز ممنوع می باشد.
 • از غذاهای آبکی یا نرم همچون سوپ ، فرنی و پوره سیب زمینی میل کنید. آب کرفس تاثیر بسزایی در کاهش تورم و بهبود زخم ها خواهد داشت.
 • تا دو هفته به استخر نروید و از شنا و شیرجه زدن خودداری نمایید.

سایر مراقبت های بعد از جراحی شکستگی بینی

 1. تا دو ماه به طور کلی استفاده از هر نوع عینک ممنوع می باشد. بنابراین شما می توانید قبل از جراحی نسبت به تهیه کردن لنز طبی اقدام نمایید.
 2. از غذا های تند و شور استفاده نکنید. سدیم و ادویه های تند موجب افزایش تورم بینی می شوند.
 3. در طول دوران استراحت ، بینی خود را با شدت تخلیه نکنید. ( فین کردن )
 4. حرف زدن با صدای بلند و خندیدن بیش از حد ممکن است به بینی فشار وارد کند ، بنابراین به آرامی صحبت کنید و خنده خود را کنترل نمایید.
 5. تا جای ممکن در معرض تابش مستقیم خورشید قرار نگیرید و از رفتن به محل های خیلی گرم همچون سونا و جکوزی خودداری نمایید.
 6. به طور مرتب و طبق دستورالعمل از چسب بینی استفاده کنید.
 7. برای شستن محل برش ها از سرنگ و پنبه استفاده کنید.
 8. به هیچ عنوان گوش پاک کن را وارد بینی خود نکنید.
 9. از محلول شستشوی تجویز شده استفاده کنید.
 10. به محل های شلوغ و پر تردد همچون مترو که امکان برخورد ضربه به بینی وجود دارد نروید.
 11. به صورت طاقباز بخوابید و از خوابیدن به پهلو و شکم خودداری نمایید. همچنین بهتر است به کمک چند بالش سر خود را بالا تر از پاها قرار دهید.

نظرات بسته شده است.