27 اکتبر

درمان پولیپ بینی

درمان پولیپ بینی

رشد بیش از حد لایه پوشاننده داخل بینی یا همان مخاط داخل بینی ، باعث بوجود آمدن توده های نرم داخل بینی شده که به آن پولیپ بینی گفته می شود . پولیپ های بینی در ظاهرکیسه های آویزان ، نرم ، آبکی و قرمز رنگ هستند که باعث انسداد بینی و مشکل تنفسی از راه بینی می شوند . پولیپ ها به طور معمول در اثر عفونت های بینی و سینوس ها و نیز به دنبال تحریک مخاط بینی و سینوس ها به دلیل آلرژی و یا حساسیت به وجود می آیند . منشا پولیپ ها مخاط داخل سینوس ها ونیز مخاط مجرای تنفس بینی هستند .

درمان پولیپ های بینی ابتدا کنترل بیماری های زمینه ای آنها است یعنی آنکه باید حساسیت و یا آلرژی را درمان کنیم که به طور معمول استفاده از اسپرهای بینی است . در صورت عدم بهبودی با این درمان ها نیاز به جراحی بینی و برداشتن پولیپ ها داخل بینی و سینوس ها هست. روش جراحی به روش آندوسکوپی سینوس ها جهت برداشتن پولیپ بینی است .

 

جراحی زیبایی بینی

جراحی هم زمان پولیپ بینی و زیبایی بینی :

آیا می توان به طور همزمان جراحی زیبایی بینی را انجام داد و نیز جراحی پولیپ بینی کرد؟ بله در اغلب موارد می توان این کار را انجام داد .
در ابتدا جراح گوش و حلق و بينى باید توسط آندوسکوپ داخل بینی و سینوس ها را مشاهده کند و پولیپ ها را بردارد و بعد از آن می توان اقدامات لازم جهت جراحی زیبایی بینی را انجام دهد .
این افراد بعد از عمل باید از سرم شست و شوی بینی به مدت زمان بیشتری استفاده نمایند و نیز باید اسپرهای داخل بینی نیز مصرف نمایند .
در مواردی که پولیپ های بینی بسیار زیاد باشند و مدت زمان طولانی فرد دچار این حالت شده باشد به نحوی که رشد پولیپ ها
بر روی رشد بینی اثر گذاشته باشد و باعث پهن شدگی استخوان بینی شده باشند . توصیه به انجام جراحی زیبایی بینی نمی شوند چرا که احتمال عود پولیپ در این موارد وجود دارد که با عود پولیپ ها بر روی ظاهر بینی اثر خواهند گذاشت .

 

درباره نویسنده

پاسخ

پنج + 2 =