عوارض جراحی بینی

زیباجویان در مشاوره ای که قبل از جراحی بینی با جراح بینی دارند ، ممکن است این سوالات را مطرح کنند که : آیا عوارض جراحی بینی جدی است ؟ چه مشکلاتی ممکن است بعد از عمل بینی پیش آید ؟ و از این قبیل موارد.

معمولا سوالاتی از این قبیل در ذهن زیباجویان شکل می گیرد.

برای پاسخ دادن به این سوالات زیباجویان باید متوجه این موضوع باشد که در کنار عوارض جراحی ممکن است پیامدهایی بعد از جراحی بینی رخ دهد. در حقیقت بعد از هر عمل جراحی اتفاق هایی به وقوع می پیوندند که معمولا قابل پیش بینی و انتظار می باشند. مواردی مانند بروز کبودی در بینی و اطراف ناحیه چشم و زیر چشم، سوزش چشم و تورم ناحیه اطراف  بینی و یا صورت ممکن است بعد از جراحی بینی به وجود آیند. مواردی از این قبیل، پیامدهای بعد از جراحی بینی محسوب می شوند. در کنار این پیامدها، عوارضی بعد از جراحی بینی وجود دارد که به آن ها اشاره می کنیم.

عوارض جراحی بینی

مشکلات بعد از جراحی بینی

به صورت کلی مشکلات بعد از عمل بینی به دو دسته تقسیم بندی می شوند :

پیشامدهای قابل انتظار جراحی بینی : این پیشامد ها معمولا به صورت کوتاه مدت بعد از جراحی بینی اتفاق می افتند و آثار سوئی بر روی بینی فرد و وضعیت سلامتی او ندارند. این پیامد ها به مرور زمان بهتر می شوند.

پیشامد های جراحی بینی چیست ؟

بعد از هر عمل جراحی بینی به دلیل برش هایی که در ناحیه بینی ایجاد می شود و تغییراتی که در بینی صورت می پذیرد، مثل کوچک کردن بینی، شکستن قسمتی از استخوان بینی و غیره ممکن است ایجاد شوند.

کبودی

یکی از مهم ترین این پیامد ها، کبودی در ناحیه زیر چشم و اطراف بینی یا تیرگی اطراف چشم یا بروز خون مردگی در زیر چشم می باشد. معمولا زیباجو در جلسه مشاوره درباره این پیامد ها سوالاتی را از جراح زیبایی بینی می پرسد. این پیامد ها همانطور که گفته شد کوتاه مدت می باشند و جراح با انجام اقداماتی در هنگام عمل بینی سعی در پیشگیری و کاهش این پیامد ها دارد.

همچنین اقداماتی بعد از عمل بینی برای بهبود این پیامدها از سوی جراح توصیه می شود که باید توسط زیباجو رعایت شود. اقداماتی نظیر : استفاده از کمپرس سرد به مدت 48 ساعت و استفاده از داروهایی که به منظور رفع کبودی و تیرگی نواحی زیر چشم توسط جراح تجویز می شود.

قرمزی و خون افتادگی در چشم

گاهی ممکن است این پیامد ها به صورت قرمزی چشم یا خون افتادگی در چشم بروز کنند یا لخته ای در چشم ایجاد شود. معمولا این پیامد زمانی ظاهر می شود که بینی دارای استخوان بسیار محکمی باشد و برای جمع کردن آن نیاز باشد از نیروی بیشتری استفاده شود. این پیامد نیز با گذشت زمان و بعد از گذشت 2 الی 3 هفته بهبود می یابد و نیاز به اقدام و داروی خاصی ندارد.

تورم

مسئله دیگر بعد از عمل  بینی ایجاد تورم در بینی، اطراف چشم و صورت می باشد. به صورت معمول چند دسته تورم وجود دارند. تورم های کوتاه مدت که عمدتا با گذشت چند هفته بهبود می یابند. دسته دیگری از تورم ها هستند که در ناحیه بینی و نوک آن ایجاد می شوند. این تورم ها با گذشت زمان و بهبود و التیام زخم ها کاهش می یابند.

عوارض جراحی بینی

ترشحات بینی

در چند روز ابتدایی بعد از عمل بینی ممکن است ترشحات و خونریزی جزئی از بینی ایجاد شود. این پیامدها با تجویز دارو توسط جراح قابل کنترل و درمان می باشند.

به طور کلی پیامدهای بعد از جراحی بینی مشکل خاصی در زیبا جو ایجاد نمی کنند و به دلیل روند طبیعی جراحی  بینی ایجاد می شوند.

عوارض جراحی بینی

این عوارض معمولا در دراز مدت ایجاد می شوند و برای برطرف شدن این عوارض ممکن است فرد نیاز به جراحی بینی مجدد ( عمل بینی ترمیمی ) داشته باشد.

در تعریف عوارض جراحی بینی می توان گفت که حالت های به وجود آمده بعد از جراحی که ممکن است باعث بروز آسیب در بینی شوند. این آسیب ها مشکلاتی را برای سلامتی فرد ایجاد می کنند. عوارض جراحی معمولا دراز مدت هستند. افتادگی نوک بینی، غیر قرینگی دو طرف بینی، عدم تقارن میان پره ها و سوراخ های بینی، بروز مشکلات تنفسی و غیره نمونه ای از عوارض جراحی بینی هستند. نکته ای که حائز اهمیت می باشد اینست که جراح با تجربه می تواند از بروز عوارض و عواقب جراحی بینی پیشگیری کند.

دکتر محمد گلی متخصص و جراح زیبایی بینی با انجام اقداماتی در هنگام جراحی و داشتن دقت کافی ، از این عوارض دراز مدت جلوگیری می نماید. بنابراین نوع جراحی و تکنیک هایی که جراح در هنگام عمل به کار می گیرد، در پیشگیری از بروز عوارض بسیار حائز اهمیت است.

سخن پایانی

در پایان می توان به این نکته اشاره کرد که جراحی بینی عوارض جدی و خطرناکی ندارد و نگران کننده نیست. پیامد های احتمالی که ممکن است بعد از عمل بینی ایجاد شوند، قابل اصلاح و رفع هستند و به مرور زمان و خود به خود از بین می روند.

نظرات بسته شده است.