ماساژ بینی

ورزش های بینی یا ماساژ بینی

عناوینی همچون ورزش های بینی ( Nasal exercise ) ، ماساژ بینی یا دستکاری بینی در مواردی به کار می روند که نیاز باشد ، تغییراتی بر روی بافت نرم بینی ، یا گاهی بر روی بافت استخوان بینی ، قبل یا بعد از جراحی بینی ، ایجاد شود.

ماساژ بینی

انواع ماساژ بینی

به طور کلی ، در دو حالت ، مانورهای بینی مورد استفاده قرار می گیرند :

حالت اول زمانی است که ، بیمار می خواهد برای جراحی بینی ترمیمی اقدام کند.

در این صورت قبل از جراحی ترمیمی بینی ، نیاز است از ورزش و ماساژ بینی استفاده شود. در مواردی که بینی نیاز به جراحی ترمیمی دارد ، به ویژه در مواردی که بینی در اثر جراحی بینی اولیه بسیار کوچک و کوتاه شده است ، نیاز هست که پوست بینی ماساژ داده شود. در واقع در جراحی های بینی که در ایران انجام می شود ، این تمایل وجود دارد که بینی کوچکتر و جمع تر شود. ممکن است پس از برطرف شدن تورم اولیه بینی ، و با ایجاد انقباضات و جمع شدگی پوست ، بینی به سمت داخل کشیده شود و پره های بینی به سمت داخل و عقب بروند .

اگر اقدامات لازم توسط جراح ، برای جلوگیری از تغییر شکل بینی در هنگام جراحی ، انجام نشده باشد ، و بافت ، بیش از اندازه برداشته شده باشد ، بافت ها به سمت داخل فرو رفته می شوند. به همین دلیل در ترمیم این نوع بینی ها ، نیاز به استفاده از غضروف است. به دلیل چسبیدن کامل پوست بینی به بافت زیرین آن ، فضای کافی برای اضافه کردن غضروف در بینی وجود ندارد.

 

 

ورزش بینی قبل از ترمیم بینی

در این موارد باید بیمار پوست ناحیه نوک بینی و پره های بینی را ، به صورت مرتب به سمت جلو و بیرون بکشد ؛ با این کار پوست بینی از بافت زیرین آن جدا می شود ، و به مرور با نرم شدن پوست ، فضای لازم برای اضافه کردن غضروف ایجاد می شود. عملکرد دیگر کشش پوست بینی و ماساژ آن ، اینست که ، سبب بهبود خون رسانی به بافت پوست می شود و فرایند ترمیم بعد از عمل را ، سرعت بخشیده و کسب بهترین نتیجه از عمل بینی را ، ممکن می سازد.

این ماساژ به صورت معمول باید سه ماه قبل از عمل ، و روزی 6 تا 8 مرتبه انجام شود و بیمار هر بار به مدت 1 الی 2 دقیقه پوست بینی را ، به سمت جلو ، بالا و بیرون بکشد.

حالت دوم ورزش ها و ماساژ های لازم بعد از جراحی بینی است.

به صورت مکرر دیده می شود که استخوان ناحیه بینی ، بعد از جراحی در یک طرف بینی یا هر دو طرف آن ، پهن تر می باشد. به همین دلیل نیاز است ، بعد از جراحی ، ماساژ یا ورزش بینی انجام شود. ماساژ بینی بعد از جراحی ، به این صورت است که بیمار ، هر روز به تعداد 10 تا 20 مرتبه و هر بار به مدت 1 دقیقه روی قسمت استخوان ناحیه بینی ، در طرفی که دچار پهن شدگی است ، فشار وارد می کند ، و این کار را به مدت دو تا سه ماه ادامه می دهد. این ماساژ با گذشت زمان ، می تواند پهن شدگی در ناحیه استخوان بینی را برطرف کند ، و با باریک تر شدن آن ناحیه ، تناسب میان بینی و سایر اجزای صورت ایجاد شود.

ماساژ بینی

در 10 درصد موارد بعد از عمل بینی ، ممکن است غیر قرینگی یا اختلافی جزئی در پره های بینی یا سوراخ های آن ، ایجاد شود که در این موارد نیز ، به کمک کشش پوست بینی و ماساژ دادن آن و انجام تمرینات پوستی ،توسط بیمار ، پس از چند ماه غیر قرینگی و اختلافات جزئی بینی ، برطرف می شود.

 

نظرات بسته شده است.