شاخک بینی

شاخک بینی :

شاخک ها يا توربینت ها ، برجستگی های استخوانی همراه با لایه ى پوشاننده و یا همان مخاطی هستند که از دیواره های کناری حفرات بینی در داخل مسیرتنفسی قرار دارند . تعداد شاخک ها در هر طرف سه عدد هستند که مهمترين آنها شاخک های پائینی در جراحی بینی است .

نقش شاخک ها چیست ؟

شاخک ها نقش های متعدد دارند اما به طور عموم نقشی در مرطوب سازی هوای تنفسی دارند .
گاهی اوقات شاخک های بینی در یک طرف یا دو طرف رشد زیادی دارند به نحوی که فضای داخل بینی را مسدود می کنند و باعث مشکل تنفسی می شوند . گاهی نیز علی رغم بزرگی شاخک های بینی ، بیمار مشکل تنفسی ندارند اما در این موارد به دلیل اینکه حین جراحی زیبایی بینی ، استخوانهای بینی جمع می گردد ، احتمال گرفتگی بینی بعد ازعمل بینی وجود دارد . به این خاطر جراح بینی اقدامات لازم جهت کوچک کردن شاخک ها را انجام می دهد .
جراحی شاخک های بینی بسیار مهم و حساس است و باید فقط قسمت استخوان آن برداشته شود و مخاط پوشاننده آن حفظ شود .
جراح زیبایی بینی در صورتی که دقت در عمل داشته باشد از برداشتن کامل شاخک ها پرهیز می کند ، چرا که برداشتن کامل شاخک ها باعث خشکی بینی بعد از عمل می شود و هم چنین می تواند باعث بد بوئی بینی بعد از عمل شود .
در مواردی که بیماران قبل از عمل بینی دچار آلرژی هستند ، جراح بینی با تجربه حین عمل بینی ، استخوانها ی شاخک بینی را بدون آسیب به لایه پوشاننده آن بر می دارد . در این موارد این بیماران بعد ازعمل بینی علائم کمتری از آلرژی مانند عطسه و یا آب ریزش از بینی خواهند داشت .

عمل بینی
تکنیک دکتر گلی :

بنده در اغلب موارد شاخک های بینی را به کناره ديواره ى بينى می رانم تا فضای داخل بینی بعد از عمل باز بماند و در صورتی که شاخک ها بزرگ شده باشند و یا بیمار دچار آلرژی باشند ، مختصری از استخوان آن را بدون آسیب به مخاط آن بر می دارم . به این خاطر بیماران بعد از عمل هیچ گونه مشکل تنفسی نخواهند داشت .

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم با تشکر مدیریت سایت دکتر گلی .

نظرات بسته شده است.