درمان کبودی بینی

راه کارهای کاهش تورم و کبودی بینی بعد از عمل جراحی زیبایی بینی

تورم و کبودی بینی، بستگی به اقدامات انجام شده بر روی بینی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. هرچه میزان این دستکاری ها بیشتر باشد و به اصطلاح بینی کار بیشتری نیاز داشته باشد، تورم و کبودی بیشتری را بعد از عمل خواهیم داشت. تورم بینی عارضه نیست و جای نگرانی ندارد و به مرور زمان کاهش می یابد. البته با اقداماتی که قبل، حین و بعد از عمل به کار خواهیم بست از تورم بینی پیشگیری کرده و مانع آن خواهیم شد.

اقدامات قبل از عمل:

حداقل 2 هفته قبل از عمل نباید سیگار یا قلیان بکشید. مصرف ویتامین c به میزان 1 گرم یک هفته قبل تا یک هفته بعد از عمل در کاهش تورم و کبودی مؤثر است. چند ساعت قبل از شروع عمل جراحی، قرصی به نام کلونیدین ٢./ میلی گرم در مرکز جراحی به شما داده می شود، که باعث کاهش فشار خون حین عمل می شود. این مسئله باعث کاهش تورم و کبودی بعد از عمل شما نیز می شود. ضمن آنکه باعث آرام بخشی و کاهش اضطراب شما قبل از عمل نیز می شود. حالت خواب آلودگی قبل از عمل بخاطر مصرف این قرص است.

اقدمات حین عمل

با استفاده از داروهای لازم و کاهنده فشار خون ، خون ریزی حین عمل کم می شود و این باعث کاهش تورم و کبوی بعد از عمل می شود. هم چنین با تکنیک های صحیح جراحی و پرهیز از دستکاری های بی مورد و شستشوی مرتب محل عمل و سایر اقدامات لازم از تورم و کبودی بعد از عمل پرهیز می شود.

اقدامات بعد از عمل

این قسمت بسیار مهم است و توسط خود شما انجام می گیرد. این اقدامات شامل بالا نگه داشتن سر به مدت حداقل یک هفته حین خواب می باشد که بهتر است از 2 بالش زیر سر هنگام خواب استفاده نمایید. استفاده از کمپرس سرد به مدت 2 روز بعد از عمل بر روی صورت و اطراف بینی و زیر چشم در کاهش تورم و کبودی مؤثر است. استفاده از این کمپرس ها به صورت متناوب است یعنی مدت چند دقیقه بر روی صورت گذاشته و بعد از آن چند دقیقه استفاده نکنید و سپس دوباره استفاده نمایید. از خم شدن و نیز بلند کردن اجسام سنگین حداقل یک ماه پرهیز نمایید زیرا در این صورت فشار خون سر و صورت بالاتر رفته و احتمال خون ریزی بعد از عمل نیز بیشتر می شود. برای نوشیدن مایعات بهتر است از نی استفاده نکنید زیرا مکش علاوه بر درد ناحیه بینی، باعث تورم بینی نیز می شود. بعد از عمل از غذاهای پر پروتئین و میوه و سبزیجات تازه استفاده نمایید. بهتر است میوه ها کم شیرین، آب میوه ها تازه باشند. استفاده زیاد از کمپوت ها و آب آنها باعث بروز جوش صورت می شود. آناناس طبیعی، آب کرفس، و کلم در کاهش تورم صورت و بینی مؤثر است. هم چنین از داروهایی که برای شما تجویز می شود به موقع استفاده نمایید زیرا که این داروها نیز باعث کاهش تورم بینی و صورت شما خواهند شد.

????????توصیه های دکتر محمد گلی درباره تورم کبودی بعد از جراحی بینی????????

 

درمان فرورفتگی پره های بینی طی جراحی بینی ثانویه

درمان فرورفتگی پره های بینی طی جراحی بینی ثانویه

درمان فرورفتگی پره های بینی طی جراحی بینی ثانویه :

برای بسیاری از اشخاص ، فرورفتگی پره های بینی به دلیل مسائل مادرزادی یا ارثی به وقوع می پیوندد . اما دسته ی دیگری به دلیل جراحی ناموفق بینی با این مسئله روبرو شده اند ؛ طبق نظر  دکتر محمد گلی متخصص گوش و حلق و بینی و جراح پلاستیک بینی و صورت ، فرورفتگی پره های بینی در بیمارانی که سال های قدیم تحت جراحی بینی قرار گرفته اند شدید تر است . این عارضه به دلیل ضعیف شدن غضروف ها از سوی جراح بینی به وقوع می پیوست و عموما برای کاستن از پهنای بینی لایه های غضروفی پره ها ، ضعیف می شدند و علاوه بر ظاهر ناخوشایند ، در بعضی از بیماران اشکالات تنفسی نیز حاصل می شد . که خوشبختانه امروزه برای درمان فرورفتگی پره های بینی طی جراحی بینی ثانویه تکنیک های موثری را می توان به کار گرفت .

درمان فرورفتگی پره های بینی طی جراحی بینی ثانویه

دریچه های بینی :

در جراحی ترمیمی بینی دریچه خارجی اهمیت زیادی دارد اگر به دلیل ایرادات جراحی بینی قبلی ، دریچه خارجی آسیب دیده باشد ، در عمل ترمیمی ، جراح بینی اقدام به رفع این آسیب ها می کند . همچنین معاینه دریچه خارجی بسیار راحت تر از دریچه داخلی بینی بوده و می توان با معاینه ای تخصصی ، وضعیت غضروف های پره ها ، سوراخ ها ، نوک بینی و بخش پایینی را بررسی نمود . همانطور که گفته شد با درمان فرورفتگی پره های بینی طی جراحی بینی ثانویه می توان انسداد های موجود را نیز رفع کرد ؛ در بینی هایی که حالت کشیده تری دارند ، گرفتگی دریچه خارجی شایع تر بوده و با وجود تنها یک ایراد جزئی در پره ها ، این مشکل برای بیمار آزاردهنده خواهد شد .

عامل اصلی :

عامل اصلی در فرورفتگی پره های بینی ، عدم حمایت غضرف های ناحیه مذکور از ساختار زیرین و لایه های پوستی است . اکثر بیمارانی که مشکل این چنینی دارند ، در هنگام تنفس بخش های مقابل سوارخ ها بیش از پیش مقعر شده و به درون کشیده می شود .

درمان :

با کمک جراحی بینی ثانویه و با توجه به صلاحدید پزشک جراح بینی ، نواحی ضعیف پره ها شناسایی می شوند و به کمک گرافت یا بافت کمکی این نواحی قوت می گیرند .

سایر خدمات دکتر محمد گلی :
جراحی بینی استخوانی
جراحی زیبایی بینی

عمل بینی گوشتی
جراحی ترمیمی بینی
و . . .

با تشکر مدیریت سایت دکتر محمد گلی جراح پلاستیک بینی و صورت و متخصص گوش و حلق و بینی .

 

حداقل سن برای انجام جراحی زیبایی بینی

حداقل سن برای انجام جراحی زیبایی بینی :

همانطور که همه می دانند ، جراحی بینی طرفداران بی شماری پیدا کرده است . دلیل آن هم اثرگذاری نتایج جراحی بینی بر افزایش جذابیت یا زیبایی چهره است ؛ با انجام این عمل ، ظاهر صورت تغییرات مثبتی یافته و ارزش و زیبایی مابقی بخش های صورت چشمگیر می شود . در این میان بسیاری از نوجوانان خواستار بهره گیری از این عمل برای رفع ایرادات ظاهری خود هستند . در این متن دکتر محمد گلی اطلاعاتی را در خصوص حداقل سن برای انجام جراحی زیبایی بینی ارائه می دهند :

نظر پزشک متخصص :

بنا بر نظر پزشک متخصص دکتر محمد گلی ، حداقل سن برای انجام جراحی زیبایی بینی در خانم ها 16 سال و برای آقایان 17 سال تمام است . از نظر این پزشک متخصص حداکثر سن برای بهره گیری از تکنیک جراحی بینی 60 سال توصیه می شود .

علت :

علت تعیین کردن حداقل و حداکثر سن برای عمل مذکور ، رسیدن به پایداری استخوان ها و تکمیل رشد آنهاست . زیرا در سنین نوجوانی بافت های استخوانی در حال رشد و تکثیر سلولی هستند که در این میان اگر جراحی بینی صورت پذیرد ، نه تنها نتیجه ای در بر نخواهد داشت ، بلکه پس از مدتی فرم تغییر می کند و حالت نامناسبی به خود می گیرد بنا براین به نوجوانان عزیز توصیه می کنیم تا زمان معین صبر کنند و پس از آن برای اصلاح فرم و عملکرد بینی خود اقدام نمایند .

جراحی زیبایی بینی در دوران بارداری :

در دوران بارداری جراحی زیبایی بینی ممنوع است ؛ خانم هایی که جراحی زیبایی بینی داشته اند بهتر است که برای بارداری 6 ماه صبر کنند ولی زود تر از این زمان هم جراحی بینی بلامانع است البته موجبات تورم بینی فراهم شده و فرم آن اندکی تغییر می کند به همین دلیل دو ماه پس از زایمان توصیه می شود به انجام جراحی بینی مبادرت ورزند .
در مورد کسانی که بعد از بارداری اقدام به عمل جراحی بینی می کنند لازرم به ذکر است که تا 24 ساعت پس از عمل نمی توانند به کودک خود شیر بدهند .

سایر خدمات دکتر محمد گلی :
جراحی بینی استخوانی
جراحی زیبایی بینی

عمل بینی گوشتی
جراحی ترمیمی بینی
و . . .

توصیه های دکتر گلی در رابطه با حداقل سن برای جراحی زیبایی بینی :

 

با تشکر مدیریت سایت دکتر محمد گلی جراح بینی .

 

علل گرفتگی بینی

علل گرفتگی بینی

علل گرفتگی بینی :

گرفتگی بینی در ظاهر ساده و قابل چشم پوشی است ولی از دیدگاه علم پزشکی و از دید تخصصی ، این مشکل بسیار خطر آفرین و آسیب رسان بوده و مشکلات گسترده ای را برای بیمار به همراه می آورد . تنفس ناقص موجب عفونی شدن سینوس ها در دراز مدت خواهد شد . علاوه بر این عدم تنفس از راه بینی منجر به پیدایش مشکلاتی همچون سردرد های وخیم می شود که این امر بسیار آزاردهنده می باشد . در این متن مهم ترین علل گرفتگی بینی را بررسی می کنیم .

علل گرفتگی بینی

التهاب بخش های داخلی بینی :

بنا بر نظر دکتر محمد گلی ، هر علتی که موجب التهاب بافت های درونی بینی شود ، موجب انسداد و گرفتگی بینی خواهد شد . به عنوان مثال بیماری هایی که عفونت سیستم تنفسی را موجب می شوند همچون سینوزیت ، آلرژی ، سرماخوردگی یا اموری که التهاب وضع مخاط را از حالت عادی خارج می کنند ، همچون استعمال دخانیات و عدم درمان حساسیت های مزمن از این دسته اند . چنانچه مواد مترشحه از بینی به رنگ سبز بود یا در نواحی سینوس احساس درد می کنید ، ممکن است درگیر یک عفونت باکتریایی شده باشید .

پولیپ یا زائده های درونی :

وجود پولیپ یا زائده هایی که از درون بینی رشد می کنند یکی دیگر از علل گرفتگی بینی است . با جراحی بینی می توان این ضایعات را رفع کرد و تنفس مطبوع و ماسب را بار دیگر به ساختار بینی بخشید .

انحراف بینی :

انحراف تیغه میانی بینی عارضه ای است که به هر دلیل ممکن است به وقوع بپیوندد . این عارضه در بسیاری از مواقع موجب گرفتگی یکی از سوراخ ها شده و در موارد شدید منجر به انسداد هر دو سوراخ می شود . برای درمان این مشکل لازم است طی جراحی سپتوپلاستی ، تیغه میانی بینی دستکاری شود و به جای اصلی خود بازگردد .

بزرگی لوزه سوم یا آدنوئید :

این ایراد را می توان طی معاینات تخصص تشخیص داد و پس از تشخیص و شناسایی اقدامات مناسب درمانی را اندیشید .
سایر عواملی که منجر به گرفتگی بینی می شوند ، عبارتند از : آلرژی به برخی از حیوانات ، مصرف غذاها و خوراکی های حساسیت زا مثل غذاهایی که حاوی ادویه زیاد هستند ، رینیت آلرژیک و غیر آلرژیک ، اختلال در سینوس ها یا وجود جسم خارجی در مجرای تنفسی ، مصرف عطر های شیمیایی به مدت طولانی و . . .
سایر خدمات دکتر محمد گلی :
جراحی بینی استخوانی
جراحی زیبایی بینی

عمل بینی گوشتی
جراحی ترمیمی بینی
و . . .
با تشکر مدیریت سایت دکتر محمد گلی جراح بینی .

داروهاى مصرفى بعد از عمل جراحى بينى

داروهاى مصرفى بعد از عمل جراحى بينى

داروهاى مصرفى بعد از عمل جراحى بينى :

جراحی بینی از جمله جراحی های بسیار سخت و پچیده بوده که لازم است بیماران عزیز اقدامات مراقبتی را به درستی رعایت نمایند . از اقدامات مراقبتی مهم رعایت حد داروهاى مصرفى بعد از عمل جراحى بينى است . به این منظور آقای دکتر گلی اطلاعات مفید و کمک کننده ای را در اختیار بیماران عزیز قرار می دهد :

داروهاى مصرفى بعد از عمل جراحى بينى

کپسول آموکسی سیلین 500 میلی گرم را هر 8 ساعت یک عدد تا یک هفته برای جلوگیری از عفونت مصرف نمایید .

قرص سرماخورگی را هر 6 ساعت 1 عدد جهت کاهش عطسه و آبریزش از بینی تا سه روز بعد از درآوردن پانسمان داخل  بینی ادامه دهید .

قرص ژلوفن را بعد از غذا برای کاهش درد و تورم روزی دو عدد مصرف کنید  .

قرص پردنیزولون 5 میلی گرم جهت کاهش تورم روزانه صبح و شب بعد از غذا به مدت 5 روز تجویز شده .

قطره فرین افرین نیم درصد را بعد از درآوردن پانسمان بینی تا سه روز هر 8 ساعت سه قطره در هر طرف بینی استفاده کنید ؛ این قطره برای پیشگیری از خونریزی احتمالی بینی نیز تجویز شده است .

سرم شستشوی بینی را بعد از برداشتن پانسمان یا مش بینی استفاده کنید . بهترین نحوه برای شستشوی بینی با سرنگ به میزان 5 تا 10 سی سی داخل بینی به روش تزریق آرام است . شستشوی بینی را حد اقل دو بار در روز به مدت یک تا دو ماه ادامه دهید .

از پماد تتراسایکلین چشمی روزی دو مرتبه داخل بینی استفاده کنید و پماد زینک اکساید را روزی یک تا دو مرتبه روی بخیه های پوست بمالید مدت استفاده از این پماد ها یک ماه است البته می توانید از پمادهای ترمیمی مانند پماد استراتامد هم استفاده کنید . از آمپول تریامسینولون جهت کاهش تورم در بینی های پوست ضخیم یک تا دو ماه بعد از عمل استفاده می کنیم .

رعایت برنامه دارویی منظم طبق توصیه و نظر پزشک جراح بینی تا حد زیادی سرعت رسیدن به بهبودی کامل بعد از عمل بینی را زیاد کرده و شما را در طول دروه نقاهت یاری خواهد کرد .

سایر خدمات دکتر گلی :

جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی گوشتی

جراحی ترمیمی بینی

و . . .

توصیه های دکتر گلی در رابطه با داروهاى مصرفى بعد از عمل جراحى بينى :

 

 

با تشکر مدیریت سایت دکتر گلی جراح بینی .

انواع بینی ها برای جراحی

انواع بینی ها برای جراحی

انواع بینی ها برای جراحی :

ویژگی انواع بینی ها برای جراحی از زبان دکتر گلی: “در جلسه اول مشاوره ما بینی ها را از چند لحاظ مورد ارزیابی قرار می دهیم . آن چیزی که برای ما مهم است ، و باعث به وجود آمدن نتیجه ایده آل می شود ، پوست و غضروف است . پوست باید ضخامتش متوسط باشد و غضروف محک و قوی . به نحوی که وقتی ما روی نوک بینی فشاری وارد می کنیم ، غضروف محکم بایستد .

اما یک تقسیم بندی عامیانه هم وجود دارد که بینی ها را به انواع بینی های گوشتی ، استخوانی و غضروفی تقسیم بندی می کند .

انواع بینی ها برای جراحی

بینی های گوشتی :

 منظور از بینی های گوشتی بینی هایی هستند که پوستشان ضخیم هست و غضروف های ضعیفی را دارا می باشند . این گونه بینی ها را ما نباید ضعیف کنیم بلکه باید تقویتشان کنیم که در آینده دچار افتادگی یا تغییر شکل نشوند . این نوع بینی ها تورمشان طولانی تر است و نیاز به چسب زدن طولانی تری دارند .

بینی های غضروفی :

بینی های غضروفی بینی هایی هستند که غضروف های بلندی را دارند با استفاده از تکنیک های جدید جراحی نتیجهعمل در این نوع بینی ها هم خوب است .

بینی های استخوانی :

آن چیزی که در رابطه با بینی ها استخوانی مطرح می شود ، کسانی هستند که می گویند یک قوزی ما داریم ؛ برداشتن قوز نتیجه خوبی در بر دارد اما باید بدانیم که این نوع بینی ها باید پوست خوب و غضروف خوبی هم داشته باشند . اگر پوست ضخیم و یا غضروف ضعیفی داشته باشند ، نتیجه عمل بستگی به پوست و غضروف آنها دارد .”

 

شرکت کننده شماره 3 مسابقه جراحی بینی دکتر گلی

جراح بینی خوب

جراح بینی خوب

جراحی بینی یکی از پر طرفدارترین جراحی های زیبایی شناخته شده است.با انجام جراحی بینی ایرادات بینی هر فرد قابل برطرف شدن است .در این مقاله اطلاعاتی را که باید در مورد یک جراحی بینی خوب بدانید به شما ارائه می دهیم.

جراح بینی خوب ،به جراحی گفته می شود که تناسب بین بینی و همینطور تناسب بینی با اجزای صورت  کاملا برقرار شود . در این صورت است که می توان گفت فرد جراحی بینی موفق و خوبی داشته است.

لازم است قبل از اقدام به جراحی بینی ،فرد اطلاعات کامل از این جراحی را داشته باشد و با انتخاب جراح بینی ماهر به آنچه که از بینی خود ،البته معقول ،انتظار دارد برسد.

شرکت کننده شماره 3 مسابقه جراحی بینی دکتر گلی

انتخاب جراح بینی مناسب

جراحی بینی توسط متخصص جراح بینی انجام می شود .جراح بینی خوب نقش مهمی در نتیجه جراحی بینی دارد.برای انتخاب جراح بینی همانطور که ذکر کردیم باید تحقیقات لازم را انجام دهید. شما می توانید با مراجعه به مطب جراح و پرس و جو از دیگر بیماران وی و همینطور مراجعه به سایت و…اطلاعات لازم را از جراح بینی به دست آورید .بعد از انتخاب جراح بینی باید حتما در جلسات مشاوره وی  شرکت کنید.

در حقیقت برای دستیابی به یک جراحی بینی خوب ،مصاحبه ،معاینه و مشاوره مهم ترین گام هستند.

جراح بینی بعد از شنیدن نظر بیمار در مورد مدل بینی مدنظر بیمار ،بهترین گزینه ها را به بیمار خود پیشنهاد می کند و او را در این مورد قانع می کند .

روش های جراحی بینی

جراحی بینی به دو روش باز و بسته انجام می شود . انتخاب این روش به جراح بینی بستگی دارد .بعضی از جراحان بینی روش باز  و بعضی دیگر روش بسته را انتخاب می کنند.اما به طور کلی بیشتر جراحان ،از روش باز برای جراحی استفاده می کنند.

لازم به ذکر است که برای داشتن یک جراحی بینی خوب ،استفاده یک جراح بینی از روش باز یا بسته تاثیر زیادی ندارد ،بلکه نکته مهم این است که نتیجه نهایی جراحی مطلوب باشد .

با تشکر مدیریت سایت دکتر گلی جراح بینی

 

 

 

 

تزریق ژل

تزریق ژل

تزریق ژل :

اقدامات متعددی برای افزیش حجم دهی به بافت های صورت و نیز از بین بردن و کاهش چین های سطحی و عمقی صورت انجام می گیرد . این اقدامات شامل تزریق پر کننده ها یا فیلرها filling agent یا همان ژل و نیز تزریق چربى (fat injection) يا (fat transplantation) هستند. در این مقاله در مورد تزریق ژل یا فیلر ها صحبت می شود .

تزریق ژل

ژل ها از چه موادى هستند؟

جنس ژل های تزریقی از نوع هیالورونیک اسید هستند که حداکثر ماندگاری آن یک سال تا یک سال و نیم است . اسید هیالورونیک ماده طبیعی است که در همه موجودات وجود دارد . غلظت آن در بافت همبند و زیر پوست زیاد هست. در واقع ماده ای ژله ای هست که فضای کلاژن و فیبر های الاستین زیر پوست را پر می کند .

نقش هیالورونیک اسید چیست ؟

آب رسانی به پوست و نیز حمل مواد مغذی ضروری به پوست هست. به مرور زمان به دلیل پروسه طبیعی پیر شدن ، یا به دلیل تماس با عوامل محیطی از قبیل آلودگی هوا و تابش آفتاب ، بخش هایی از ذخایر طبیعی هیالورونیک بدن تجزیه می شوند .

تزریق ژل در کدام منطقه انجام می گیرد ؟

تزریق ژل برای پر کردن گودی صورت ، پر کردن شیار بینی و گونه ها ، اطراف لب ، خط خنده و حجیم کردن لب ها و همچنین خط پیشانی و چانه انجام می گیرد .
تزریق اسید هیالورونیک در بهبود قوام پوست و پر کردن فرورفتگی های آن موثر است .

خصوصیت ژل لب چيست؟

خصوصیت این ژل در سازگاری بیولوژیک با بدن است به این معنا که واکنش نمی دهند و نیز سرطان زا نیستند . در صورت تزریق ژل های استاندارد و مورد تایید در لب ، ژل به صورت یکنواخت پخش مى شود و نامنظم و گلوله نخواهند شد. از طرف دیگر بعد از جذب ژل ها فرم لب ها و صورت تغییری نمی کند و بد فرم نمی شود.

چه کسانی نباید تزریق فیلر انجام دهند ؟

کسانی که به نیش زنبور حساسیت دارند و نیز کسانی که مصرف داروهای فورزماييد ،بنزوديازپين ها مانند ديازپام مصرف مى كنند و نيز داروهاى فنى تويىن وهپارين مصرف می کنند نباید تزریق ژل را انجام دهند .
همچنین در دوران حاملگی نیز تزریق ژل مجاز نیست .

آیا می شود همزمان تزریق ژل یا تزریق بوتاکس داشت ؟

در چین های عمیق ناحیه پیشانی و خط اخم تزریق همزمان بوتاکس و ژل برای برای بهبود این خطوط کمک کننده هستند . در واقع تزریق بوتاکس چین های ظریف پیشانی و با تزريق ژل خطوط عمیق اخم و پیشانی را بهبود می يابد .

اقدامات لازم بعد از عمل تزریق ژل چیست ؟

برای مراقبت بعد از تزریق ژل بهتر بدانيد كه به طور معمول تورم در ناحیه تزریق ژل به وجود می آید که ظرف یک تا دو روز بهبود می یابد . می توانید از کمپرس سرد بلافاصله بعد از تزریق به مدت 2 ساعت استفاده کنید . در صورت بروز درد بهتر است در مسکن مانند ژلوفن استفاده نمایید . توصیه می شود به مدت 2 الی 3 روز آنتی بیوتیک مانند سفالکسین 500 میلی گرم روزی 4 عدد بعد از تزریق استفاده کرد.
از دستکاری ژل تزریق شده پرهیز نمایید چرا که هرچه محل تزریق ژل ها تحرک بیشتر داشته باشند احتمال جذب شدن زودتر آن وجود دارد. البته در چند روز اول اگر قسمتی از محل تزریق نسبت به قسمت دیگر متورم تر شده باشد می توان با ماساژ دادن و پخش کردن آن به یکنواخت شدن ژل کمک کرد . البته در ژل های استاندارد و دارای مجوز این احتمال بسیار کم است . به این خاطر توصیه به تزریق ژل های مورد تایید می شود . بعد از تزریق ژل استحمام کردن بلامانع است اما از تماس با گرمای زیاد و یا سونای با درجه بالا به مدت 3 روز پرهیز نمایید .
آرايش كردن نيز از فرداى روز تزريق ژل بلامانع هست.

انواع دفورمیتی بینی

انواع دفورمیتی بینی

انواع دفورمیتی بینی :

دفورمیتی بینی انواع گوناگونی دارد که شایع ترین آنها عبارتند از : عدم تقارن در پره های بینی ، کجی بینی ، فرم زین اسبی ، فرم منقار ، کوتاهی بینی ، نوک تیز شدن یا برجستگی نوک بینی .

عدم تقارن پره های بینی :

در برخی بیماران به دلیل وجود ضعف در پرها و کمبود بافت غضروفی ، حالت پره ها از حالت متقارن خارج شده و یکی از حفره ها کوچکتر یا تورفته تر به نظر می رسد در موارد دیگری ، فضای میانی دو حفره به بالا کشیده شده که به دلیل تمرکز نیروی کشش به صورت نامساوی ، همانندی و تقارن پره ها به هم می خورد . دلیل دیگر این مشکل می تواند مادرزادی یا بروز حوادث گوناگون باشد که در این صورت فرم و حالت پره ها به صورت نامتعادل به هم می خورد .

انواع دفورمیتی بینی

کجی بینی :

دلیل بروز کج شدگی در بینی متفاوت است ولی ممکن است تیغه میانی در جراحی پیشین یا جراحی اولیه بینی اصلاح نشود و یا اتفاق می افتد که در جراحی بینی ، استخوان آن به طرز درست شکسته نشود که انحراف بینی یا پیدایش قوز بر روی پل بینی به وقوع می پیوندد . در موارد دیگر ممکن است به دلیل برخورد و اصابت ضربه این عارضه و دفورمیتی بینی ایجاد شود .

فرم زین اسبی :

در چنین وضعیتی به دلیل دستکاری جراح قبلی ناحیه پل بینی دچار تورفتگی شده و نوک آن برجسته تر به نظر می رسد به این ترتیب فرم بینی همانند فرم زین است و یا شدیدتر از آن می شود . در چنین وضعیتی ، ضعف غضروف پل بینی مسبب ایجاد چنین دفورمیتی نامطلوبی می گردد .

فرم منقار :

در چنین حالتی قسمت بالایی نوک بینی حجم زیادی به خود گرفته و سر آن با افتاگی مواجه می شود بنابراین قوز بینی به سمت پایین متمایل می شود که در کل فرمی همچون منقار پرندگان به خود می گیرد .

کوتاهی بینی

اگر طی جراحی قبلی سر بینی به حد زیادی بالا رفته باشد ، از ارتفاع بینی کم شود و غضروف زیادی از بخش زیرین بینی حذف شود ، فرم بینی کوتاه می شود و با صورت ایرانی هماهنگی نخواهد داشت در برخی مواقع هم کوتاهی بینی بسیار شدید شده و نمای چهره را به کل مخدوش می کند به همین دلیل انجام جراحی ثانویه لازم می شود که در چنین وضعیتی درمان جراحی بسیار دشوار شده و گاه تا 2 یا 3 جلسه به طول می انجامد .

نوک تیز شدن یا برجستگی نوک بینی :

در چنین حالتی طی جراحی قبلی بافت های غضروفی پل بینی به مقدار زیادی برداشت شده و نوک بینی با بافت اضافه و زیادی دست نخورده باقی می ماند و یا ممکن است جراح قبلی مقداری غضروف اضافه در این ناحیه کار بگذارد این دفورمیتی بینی با جراحی ترمیمی بینی و برداشت بافت های اضافه رفع می شود .

با تشکر مدیریت سایت دکتر محمد گلی جراح بینی .

جراحی بینی با گرافت

جراحی بینی با گرافت

جراحی بینی با گرافت :

در بسیاری از مواردِ جراحی ترمیمی بینی ، جراح نیازمند تامین بافت غضروفی برای اصلاح کمبودهای ساختاری بینی است و از آنجایی که بسیاری از نقاط بینی دچار دستکاری و کمبود بافت شده است ، نمی توان بافت های مورد نظر را به راحتی جایگزین نمود به این ترتیب پزشک جراح بینی می تواند به کمک بافت های غضروفی یا گرافت که از بخش های دیگر بدن تامین می شود ، اقدام به بازسازی بینی و تامین غضروف برای بینی می کند جراحی بینی با گرافت مشکلات پیش روی جراح در ترمیم بینی را حل کرده و نتایجی به همراه می آورد . در ادامه این نوع جراحی را بررسی می کنیم .

جراحی بینی با گرافت

منابع تامین گرافت :

برای به دست آورن گرافت یا بافت غضروفی به میزان کافی می توان از سه ناحیه بدن این ماده را برداشت نمود . سه ناحیه مورد نظر  عبارتند از : تیغه بینی ، گوش ، قفسه سینه .

غضروف تیغه بینی :

اولین گزینه جراحان در جراحی ترمیمی بینی برای تامین گرافت ، غضروف تیغه میانی بینی است . غضروف این ناحیه به دلیل هماهنگی بیشتر و اتصال سریع تر با بافت زیرین خود مناسب ترین گرافت است . جنس و پیوستگی سلولی آن به نحوی است که مناسب ساختمان بینی می باشد و در برابر ضربه و آسیب مقاومت لازمه را از خود نشان می دهد مهم ترین و ایده آل ترین خاصیت این گرافت هماهنگی و انطباق آن با بخش های مورد جراحی است اما در بسیاری از جراحی های ثانویه مشاهده می شود که غضروف تیغه میانی کم بوده یا به کل برداشته و حذف شده است.

غضروف گوش :

در صورتی که غضروف تیغه بینی موجود نباشد یا حجم آن بسیار کم باشد ، برای ترمیم و اصلاح ساختار بینی می توان از غضروف گوش کمک گرفت این کار مدت زمان انجام جراحی را طولانی می کند ؛ برای برداشت گرافت از گوش ، جراح برش بسیار کوچکی در بخش پشتی گوش ایجاد کرده و اندکی غضروف برداشت می کند پس از آن برش ایجاد شده را با بخیه می بندد که با گذشت زمان و سپری شدن چند هفته محل برش جوش خورده و به کل محو می شود ایراد این غضروف در تغییر شکل آن بر اثر ضربه و دستکاری شدید است .

غضروف قفسه سینه :

برای جراحی بینی با گرافت قفسه سینه ، برش کوچکی بر روی یکی از دنده های پایینی ایجاد می شود این برش برای خانم ها در زیر پستان اعمال شده تا اثر آن از دید مصون گردد.  در این تکنیک نیز مدت زمان جراحی طولانی می شود ولی مزیت غضروف دنده در حجم زیاد آن است . مدتی پس از جراحی ممکن است بیمار در ناحیه ای که غضروف را اهدا کرده حس درد داشته باشد که با مصرف مسکن درد برطرف می شود . ایراد دیگر این غضروف در احتمال جذب شدن آن از سوی بدن است .

با تشکر مدیریت سایت دکتر محمد گلی جراح بینی .

جراحی بینی در افراد دیابتی

آیا جراحی بینی در افراد دیابتی امکان پذیر است؟

آیا جراحی بینی در افراد دیابتی امکان پذیر است؟

بله،یکی از مسائل مهم در جراحی میزان قند خون است .به دلیل مشکلاتی که پس از جراحی برای این بیماران ممکن است پیش بیاید ،باید این بیماری  قبل از عمل و در حین عمل کنترل شود .

برای شروع باید مصرف قند در این بیماران به طور کلی حذف شود و سه وعده غذایی فرد به شش وعده ی غذایی تبدیل شود،زیرا در این صورت انسولین کمتری برای سوزاندن قند موجود در هر وعده ی غذایی مصرف می شود.

بیماران دیابتی باید در رژیم غذایی خود مصرف سبزیجات و میوه های تازه،غلات ،حبوبات و نان های سبوس دار را جای دهند.

جراحی بینی در افراد دیابتی

دیابت دو نوع دارد:نوع اول و نوع دوم

در بیماران دیابتی نوع اول ونوع دوم که تحت درمان با انسولین یا قرص های کاهنده قند خون هستند و تحت عمل جراحی بینی همراه با بی هوشی قرار می گیرند،برای کنترل دقیق خون در حین عمل رژیم گلوکز وانسولین و پتاسیم یکی از بهترین روش ها ی شناخته شده است . البته به شرط کنترل ساعتی قند خون.

همینطور میزان قند خون در حین عمل باید بین 120-180 باشد.

با رعایت نکات زیر بیماران دیابتی هم می توانند جراحی کنند:

آزمایش های لازم برای تعیین میزان قند خون انجام شود.

اقدامات لازم جهت بالا بودن میزان قند خون انجام شود.

قند خون باید در حدود 150 یا کمتر باشد .

در هر صورت بیماران باید قبل از جراحی بینی پزشک خود را از هرگونه سابقه ی بیماری مطلع سازد.

همچنین یکی از مهمترین اقدامات قبل از جراحی بینی برای افراد دیابتی پیشگیری از کاهش قند خون یا هیپوگلیسمی است،بیمار باید از نیمه ی شب تا زمان عمل چیزی نخورد به همین علت امکان افت قند خون بالا می رود و معمولا به بیماران دوساعت مانده به عمل خوردن آب میوه بدون پالپ  توصیه می شود.

بیماران دیابتی بعد از عمل نباید دوز انسولین تزریقی یا قرص قند خون معمولشان را به دلیل به حداقل رساندن امکان احتمال افت قند خون  مصرف کنند.

برخی از خدمات دکتر گلی :

جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی فانتزی

تزریق بوتاکس

و…

راه های ارتباطی دکتر گلی جراح بینی

کانال تلگرام دکتر گلی: DoctorGoli

اینستاگرام دکتر گلی: drmohammadgoli

شماره های تماس مطب تهران: 02188194025 – 09120424210 (شنبه و دوشنبه 17:00 الی 20:00)

شماره های تماس مطب قزوین:  02833222034 – 09196939100  (چهارشنبه ها 17:00 تا 19:00)

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم
با تشکر مدیریت سایت دکتر گلی جراح بینی